Gündem Haberleri

  Çakıl'ın donmuş olması imkansız

  Hürriyet Haber
  04.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Ayda KAYAR, Nafiz ALBAYRAK

  THY'nin New-York-İstanbul seferi sırasında, hayvanlara ait kargo (balk-kargo) bölümünde uçan Seda Ekizoğlu'na ait Saint Bernard cinsi Çakıl adlı köpeğin şimdi de donarak ölmediği görüşü ortaya atıldı.

  THY Genel Müdürlüğü Teknik Yardımcılığı'ndan bir yetkili, ‘‘A-340 tipi uçaklarda, yolcu kabinindeki hava, kargo bölümüne de gider. Buradan geçtikten sonra vanalarla dışarı atılır. Hava sıcaklığı pilot tarafından, elle 5-25 derece arasında ayarlanabilir. Arıza olsa bile sıcaklık, yolcu kabininde de kargo bölümünde de 5 derecenin altına düşmez. Bu yüzden köpek donarak ölmüş olamaz’’ dedi.

  THY Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanı Faik Akın, önceki gün Çakıl'ın ısıtma sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle donarak öldüğünü açıklamıştı. Akın, dün de, Çakıl'ın ölüm nedeni ne olursa olsun, hayvansever yolcularının gönlünü almak istediklerini belirterek, ‘‘Eğer kendisi isterse, belirlediği cins bir köpeği hediye etmek ve İstanbul-New York, gidiş-dönüş ücretsiz bilet vermek istiyoruz’’ dedi.

  THY Genel Müdürlüğü Teknik Yardımcılığı yetkilisi, kargoda ve kabinde, havalandırma sisteminin yanı sıra, ayrı bir ısıtma sistemleri de bulunduğunu ve bunlar arızalansa bile sıcaklığın 5 derecenin altına inmeyeceğini söyledi. Yetkili, bu ısının ana yurdu Alp Dağları olan Saint Bernard cinsi bir köpeğin ölümüne yol açmayacağını da vurguladı.

  Yetkili, dış ortam sıcaklığının 10 bin metrede sıfırın altında 55'e kadar düştüğünü ancak bunun, sistemler çalıştığı sürece, uçak içinde her hangi bir ısı değişikliğine neden olmadığını söyledi.

  Çakıl, kesin ölüm nedeninin ortaya çıkması için sahibi Seda Ekizoğlu, tarafından önceki gün Veterinerlik Fakültesi'ne otopsiye götürülmüştü. Ancak otopsi yapılmadan Çakıl'ı fakülteden alan Ekizoğlu, önceki akşam çok sevdiği köpeğini gömmüştü. Bu durumda, Çakıl'ın ölüm nedeni anlaşılamadı. Eğer sahibi isterse, Çakıl gömüldüğü yerden çıkarılarak otopsiye alınabilecek. Çakıl'a ilk müdahaleyi yapan ve öldüğünü tespit eden Veteriner Hekim Muhsin Algedik ise otopsi yapılmadığı için ölüm nedenine yönelik bir açıklama yapamacağını belirtti. Algedik, ‘‘Normal bir ölü köpeğe oranla çok soğuktu, bu nedenle donmuş olabileceğini düşündüm’’ dedi.

  OTOPSİ ŞANSI VAR

  İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Patoloji Bilimdalı öğretim üyesi Doç. Dr. Aydın Gürel, Çakıl'da kokuşma başladığı için hücre düzeyinde patolojik inceleme yapılamayacağını ancak 15-20 gün içinde kalıcı organlar ile toksik etkilerin incelenebileceğini söyledi. Doç. Dr. Gürel, yapılabilecek makroskobik incelemeyle organlarda ölüme neden olabilecek düğümlenme ya da yırtıkların görülebilceğini belirterek ‘‘Oksijen yetersizliği ya da benzeri şeyler için kan testi gerekiyor. Bu da tıp fakültelerinde yapılabilir. Eğer, zehirlenme var ise madde kısa sürede çözünmeyeceği için tespit edilebilir. Ancak kokuşma başladığı için hücre düzeyinde mikroskobik inceleme yapılması mümkün değil’’ dedi. Aynı fakültenin Farmokoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Şener de Çakıl'a yapılacak otopsi sonuçlarına göre zehir ya da ilaçtan ölüme yönelik inceleme yapılabileceğini söyledi. İlaç ve zehirlenmeye yönelik şüphelerde, otopsi sonucuna göre incelemeye yöneldiklerini anlatan Prof. Dr. Şener, ‘‘Mesela, ağızdan ilaç verildiyse, ilaç, midede emilmemiş halde bulunabilir. Emilim olduysa da pıhtılaşmış kan örneği alınarak, ilaç belirlenebilir’’ diye konuştu.

  THY ÇÖZÜM ARIYOR

  THY Yer İşletmelerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çetin Özbey, yolcularıyla ters düşüp mahkemelik olmak istemediklerini söyledi. Özbey, Ekizoğlu'nu Ankara'da ziyaret ederek, ortak çözüm bulmaya çalışacağını bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı