Gündem Haberleri

  Çakıl, uçakta donarak ölmüş

  Hürriyet Haber
  03.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Nafiz ALBAYRAK / İSTANBUL

  New York-İstanbul seferini yapan THY uçağının kargo bölümünde önceki gün ölen Seda Ekizoğlu'na ait ‘Çakıl’ adlı Saint Bernard cinsi köpeğin, kargo ısıtma sisteminde meydana gelen arızanın kurbanı olduğu ortaya çıktı. THY Tanıtım ve Halkla İlişkiler Başkanı Faik Akın olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

  ‘‘Çakıl, uçağımızın kargo bölümünde canlı hayvan taşımak için kullanılan alana yerleştirilmiş. Kaptan pilot da, kargo bölümünde canlı hayvan bulunduğu konusunda uyarılmış. Bir yanlışlık ya da sorumsuzluk sözkonusu değil. Ancak, yaklaşık 9 saat süren uçuşun son 3 saatinde, Çakıl'ın bulunduğu bölümün ısıtma sisteminde göstergelere yansımayan bir arıza meydana geldiğinden, sıcaklık çok düşmüş. Bu teknik arıza Seda Ekizoğlu'nun köpeğinin ölümüne yol açtı. THY olarak, üzüntülerimizi bildirdik. İsterse kendisine, aynı cins yavru bir köpek alıp hediye etmek istiyoruz. Gideni geri getirmemiz mümkün değil.’’

  Hürriyet Ege'nin köpeğinin yavrusuydu

  Sekizoğlu Ailesi hayvanları çok seviyordu. Özellikle kızları Seda, köpeklere düşkündü. Bir gün Hürriyet Ege Matbaası'ndaki Saint Bernard tipi koruma köpeklerinin doğum yaptığını duydular. İzmir'e gidip, Oscar ile Virlina'nın 2 aylık yavrularından birini aldılar. Seda, Saint Bernard'a, ‘Taşdevri’ndeki Çakmaktaş ailesinin kızları Çakıl'ın adını verdi. Çakıl, 1995'ten itibaren Ankara'da yaşayan ailenin yaşamının bir parçası oldu.

  Seda, Çakıl'ı aldıklarında ODTÜ İstatistik Bölümü'nde okuyordu. Yüksek lisans için ABD'ye Ohio State Üniversitesi'ne gitti. Bir süre sonra Çakıl'ı da yanına aldı. Çakıl, ABD-Türkiye arasında uçakla 3 kaz yolculuk yaptı, sorun çıkmadı. Boston'daki bir sigorta şirketinin finans bölümünde risk analisti olarak çalışan 26 yaşındaki Seda önceki gün tatil için Türkiye'ye geliyordu. 6 yaşındaki Çakıl da yanındaydı. Atatürk Havalimanı'na indikten sonra Seda koşarak canyoldaşını kargodan almaya gitti. Ancak Çakıl uyuyordu. Dokundu, buz gibiydi. Muhtemelen saatler önce ölmüştü. Seda, yetkililerinin, kendisine yavru bir Saint Bernard hediye etme isteklerine de, ‘‘Önce Çakıl'ın şokunu üzerimden atmalıyım’’ diye yanıtlıyor. 24 Nisan 1995'te doğan Çakıl, bugün Avcılar'da gömülecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı