Gündem Haberleri

  Çakıcı'dan hükümete şantaj

  Hürriyet Haber
  27.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Eyüp Aşık'ın istifasına neden olan ‘olay kaset’in yankıları sürerken, Ankara'daki gazete ve TV büroları dün akşam fakslanan yeni bir metinle çalkalandı.

  Bir bant konuşmasının dökümü şeklinde geçilen metnin Alaattin Çakıcı ile kardeşi Gencay Çakıcı'nın konuşmasını içerdiği ileri sürüldü. Metinde Çakıcı'nın ABD'de yer değiştirmesi uyarısının Başbakan Mesut Yılmaz'dan geldiği ima edildi.

  Ancak faksta adı geçen Eyüp Aşık'ın yakın çevresinden işadamı İlhan Karadeniz, dün Hürriyet'e yaptığı açıklamada iddiaları tümüyle reddetti. Gencay Çakıcı ile Maslak Atlı Spor Kulübü'nde tanıştığını söyleyen Karadeniz, ‘‘Zaman zaman konuşurduk. Ama kesinlikle böyle bir konuşmam olmadı’’ dedi. Gencay Çakıcı'nın bir gün silah ruhsatı için yardım istediğini ancak yardımcı olamadığını belirten Karadeniz şöyle devam etti:

  ATAÇ RİCASI

  ‘‘Aradan epey zaman geçti Alaattin aradı. Numaramı Gencay'dan almış. ‘Senle bir mesaj göndermek istiyorum. Yavuz Ataç'ı daire başkanı yapsınlar' dedi. Üstünde durmadım. Eyüp Bey'e de söylemedim. Bir daha aradı. ‘Yapmazlarsa ben ne yapacağımı bilirim; asarım, keserim, elimde kaset var. O hükümeti (Refahyol) de ben yıktım, bunu da ben yıkarım' dedi. Eyüp Bey'e bu kez yarım yamalak söyledim. Bir defa daha aradı. Yavuz Ataç'ı buraya getirmezlerse, bana kaç dedikleri kasetler var. Hükümeti yıkarım, şöyle yaparım böyle yaparım' diye tehdit etti.’’

  TEHDİT FAKSLARI

  Son 6 aydır tehdit edildiğini belirten Karadeniz, Çakıcı yakalandıktan sonra 2 kez faksla ‘Çakıcı imzalı' tehdit aldığını söyledi. Karadeniz, ‘‘Her şeye başlamadan önce bir de seninle konuşalım. Perşembe günü seni arayacağız. İyi düşün İlhan. /İmza Çakıcı’’ tehdidini içeren ilk faksı 9 Eylül'de aldığını söyledi. Bu konuda Emniyet'e başvurduğunu da vurgulayan Karadeniz, aynı gün telefonla tehdit edildiğini anlattı. İkinci faksı 21 Eylül'de aldığını ifade eden Karadeniz, aldığı tehdidi şöyle özetledi:

  SEN HİÇ KURŞUN SAYDIN MI

  ‘‘Firmalarını, bütün giriş çıkışlarını, kardeşlerini, karını takibe aldık. Bir insanın gözüne baka baka kurşun saydın mı? Senin gibi Laz bozuntusu bunu yapabilir mi? O zaman görüşürüz, bizim vaktimiz çok. Ama bizi ikna edip durdurursan o ayrı. Salı akşamı yine aynı numaradan arayacağız. /İmza Çakıcı’’


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı