GeriGündem Çakıcı, iade davasında tutuksuz yargılanmak istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çakıcı, iade davasında tutuksuz yargılanmak istiyor

Dursun Karataş'ın avukatları, müvekkillerinin Fransa'dan sınırdışı edilmemesi için mahkemeye Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye raporları ve daha önce Fransa'da yakalanan Dev Sol lideri Dursun Karataş'ın mahkemesiyle ilgili belgeleri sundular. Avukatlar, müvekkillerinin Türkiye iade davasından önce de Dursun Karataş'a yapıldığı gibi tutuksuz yargılanması için başvuruda bulunacaklar.

Çakıcı'nın Fransız avukatları Leon Forster ile Frederic Chambonaud ve koruma Muradi Güler'in avukatı Elise Van Den Ghiste, mahkemeden sonra Hürriyet'e yaptıkları açıklamada mahkemede, Çakıcı'nın siyasi kimliği olduğunu, 1981-86 yılları arasında Bozkurtlar diye anılan siyasi hareketin içinde yeraldığını belirttiklerini söylediler. Avukatlar, Türkiye'de idam cezası istenecek suçlarla yargılanma ihtimaline dikkat çektiklerini belirttiler.

DURSUN KARATAŞ ÖRNEĞİ

Avukatlar, Türkiye'nin idam cezasının uygulanmama garantisi vermesine rağmen, Türkiye hakkındaki Uluslarası Af Örgütü raporları gözönüne alınarak müvekillerinin yargısız infazla karşılaşabileceğini belirttiler. Çakıcı'nın bu nedenle tehlike altında bulunduğunu ifade eden avukatlar, savcının cezasını çektikten sonra müvekkillerinin Fransa'dan sınırdışı edilmesine karşı çıktıklarını söylediler. Avuktalar örnek olması için daha önce Fransa'da tutuklanan Dev-Sol ideri Dursun Karataş'ın hakkında verilen tutuksuz yargılanma kararını ve Af Örgütü raporunu mahkemeye sunduklarını açıkladılar. Bunun üzerine mahkeme kararında, savcının Çakıcı'nın Fransa'da kalma izninin kaldırılması isteği de reddedildi. Buna gerekçe olarak Alaattin Çakıcı'nın Fransa'dan sınırdışı edilmesi durumunda Schengen gereğiyle başka Avrupa ülkesine gidememesi ve Amerika'nın da kabul etmemesi gösterildi.

Avukat Forster, 15 gün içerisinde Alaattin Çakıcı'nın Aix-en-Provence Mahkemesi'ne naklinin gerçekleşeceğini, müvekkilinin iade davasını bu hapisanede bekleyeceğini söyledi. Avukatlar, Dursun Karataş davasını örnek göstererek müvekillerinin iade davası için tutuksuz yargılanması yönünde başvuruda bulunacaklarını söylediler.Yorumları Göster
Yorumları Gizle