Gündem Haberleri

  Çakıcı davasında gerekçeli karar hazır

  A.A
  26.01.2006 - 18:59 | Son Güncelleme:

  Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik silahlı baskında 15 kişinin yaralanmasına ilişkin “müessir fiile azmettirmek” suçundan 14 yıl 9 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan Alaattin Çakıcı ve çeşitli hapis cezaları verilen 8 sanık hakkındaki gerekçeli karar hazırlandı.

  İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 65 sayfalık gerekçeli kararında sanıkların ifadelerine, delillere ve lokal baskını olayının gelişimine yer verildi.

  Nuri Ergin ile Çakıcı arasındaki sorunların anlatıldığı kararda, Ergin yandaşlarının aleyhine slogan atarak pankart asmalarına kızan Çakıcı'nın cezaevinden telefon ile yeğeni Başar Barış Çakıcı'yı arayarak, “Ergin soyadlı kişilerin öldürülmesi, diğerlerinin de belden aşağısına silah sıkılması” talimatını verdiği ifade edildi.

  Kararda, Çakıcı'nın emniyet ve savcılık ifadesinde, “Fransa'dan iadesinin ardından Kartal Cezaevi'ndeki bir bölümde yalnız olarak kaldığını” söylediği belirtilerek, “Cezaevinde dolaşan bir cep telefonu vardı. Bana ait olmayan bu telefonla zaman zaman dışarıdaki yakınlarımla irtibat kurdum. Karagümrük olaylarında hiç kimseye emir vermedim ve yönlendirmedim. 'Karagümrük Çetesi' diye tabir edilen şahıslar ile aynı cezaevinin farklı bloklarında kalıyorduk. Kendileriyle hiç yüz yüze gelmedim” dediği kaydedildi.

  DAVANIN AŞAMALARI

  Ergin kardeşler ile Çakıcı arasındaki mektuplaşmalara da yer verilen kararda, Çakıcı'nın ifadelerinde ayrıca “cezasını tamamlamak üzere olan bir kişinin böyle bir eylemi azmettirmesinin kabul edilemeyeceğini” söylediği kaydedildi.

  Gerekçeli kararda, Çakıcı'ya “Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek” suçundan verilen 3 yıl 4 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığı, ancak “müessir fiil” suçundan verilen 1 yıl 8 ay 21 gün hapis cezasının bozularak, 15 mağdur için ayrı ayrı ceza verilmesi için dosyanın mahkemeye gönderildiği hatırlatıldı.

  Bu aşamada Çakıcı'nın yasadışı yollardan yurtdışına çıktığı, 14 Temmuz 2004 tarihinde Avusturya'da yakalandığı ve 14 Ekim 2004'de Türkiye'ye getirildiği belirtildi.

  Yeniden yargılama sonucunda, Çakıcı'nın 15 mağdur için “müessir fiile azmettirmek” suçundan 14 yıl 9 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldığı ifade edilen kararda, diğer 8 sanığa da 5 ay ile 8 yıl 1 ay 25 gün arasında değişen hapis cezaları verildiği kaydedildi.

  Kararda, hakkında yakalama emri bulunan Başar Barış Çakıcı'nın ise dosyasının ayrılmasına hükmedildiği vurgulandı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı