Gündem Haberleri

  Çakan: Çok konuştuğum için Yüce Divan’a gönderildim

  Hürriyet Haber
  30.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yüce Divan’a gönderilme kararının çıktığı TBMM Genel Kurulu’nda savunmasını "uzun tuttuğu ve çok konuştuğu için" Yüce Divan’a gönderildiğini savundu.

  YÜCE Divan’da bakanlığı dönemindeki çeşitli iddialardan 3.5 yıl Yüce Divan’da yargılandıktan sonra beraat eden eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan, benim yargılandığım uygulamaları, işlemleri şimdiki bakan (Hilmi Güler) de yapıyor. Şimdiki Bakan da başka iddialardan birgün Yüce Divan’a giderek yargılanacaktır ama benim gibi beraat edemeyecektir" şeklinde konuştu. Yüce Divan’ın kararının ardından suskunluğunu bozarak ANKA’nın sorularını cevaplandıran Zeki Çakan, yargılanma sürecini ve sonrasını değerlendirdi. Kendisinin "asılsız, mesnetsiz, yalan ve yanlış" iddialarla Yüce Divan’a gönderildiğini söyleyen Çakan, "bir dönemi yargılamak için beni hedef yaptılar, sembol haline getirdiler. Başarılı işler yaptığım için siyaseten önümü kesmeye çalıştılar. Ama sonuçta Yüce Divan hakkımda oybirliği ile beraat kararı verdi. İlk günden buyana Yüce Divan’ın adeletine güveniyordum. Başka bir karar çıkacağına da hiçbir zaman inanmadım. Hep huzur içinde oldum" dedi.

  ARINÇ SÖYLEDİ: Yüce Divan’a gönderilme kararının çıktığı TBMM Genel Kurulu’nda savunmasını "uzun tuttuğu ve çok konuştuğu için" Yüce Divan’a gönderildiğini savunan Çakan, "böyle bir şey olur mu? Genel Kurul’da sonsuza kadar savunma yapma hakkım vardı. Gönderilme kararından sonra Mecliste verilen bir resepsiyonda hukukçu olan TBMM Başkanı Arınç ve bazı milletvekilleri bunu gülerek söylüyorlar. Yani çok konuşmuşum yoksa göndermeyeceklermiş şeklinde. Bu kayıtlarda var. Böyle bir hukuksuzluk olur mu? Bu tam bir siyasi linçtir" şeklinde konuştu.

  YÜCE DİVAN SÜRECİ: Yargılandığı sürece Yüce Divan’ın 11 üyesinin kendisine her zaman en adilane ve centilmen bir tavırla davrandığını anlatan Çakan, dönemin Yargıtay Başsavcısı’nın iddialarının da "hukuki linç" olarak değerlendirilebileceğini söyledi. Gerek iddianame gerekse Yüce Divan’a sunulan belgelerle hukukun her boyutta ihlal edildiğini anlatan Çakan, "böylece iki taraflı linç, yani siyasi ve hukuki linç vardı. Bunu başaramadılar" ifadelerini kullandı. Hakkındaki iddialardan beraat dışında başka bir karar çıkmayacağına ilk günden bu yana inandığını anlatan Çakan, "içim hep huzurluydu. Çünkü yaptığım işler ortadaydı" dedi.

  ŞİMDİKİ BAKAN GİDERSE: Bakanlığı döneminde önemli icraatlar yaptığını anlatan Çakan, "benim bakan olduğum günlerde beyaz enerji soruşturması başlamıştı. Bakanlık koridorlarında, bana bağlı enerji KİT’lerinde savcılar, jandarmalar dolaşıyordu. Bunlara rağmen iyi işler yaptım. Bakanlığı o zamanın parasıyla 1.7 katrilyon nakit parayla yeni Bakana devrettim ama yeni Bakanın bununla alay ettiğini biliyorum. Botaş’ı da karla bıraktım ama bugün iflasın eşiğine getirdiler" dedi. Çakan sözlerini şöyle sürdürdü: "Ümit ediyorum mevcut Bakan (Hilmi Güler) benimle ilgili yani yargılanmama neden olan asılsız iddialarla ilgili gerçeği kendisi de görmüştür. Benim Yüce Divan’da yargılanmama neden olan icraatları, işlemleri, uygulamaları şimdi kendisi de aynen yapıyor. Bu bakan birgün başka iddialardan Yüce Divan’a gidecektir ve yargılanacaktır. Ama hiçbir zaman Yüce Divan’dan benim gibi beraat etmeyecektir, edemeyecektir."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı