Gündem Haberleri

  ’Cahillik’ beraat sebebi olur mu

  Ali DAĞLAR/İSTANBUL
  10.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul 13. Asliye Ceza Mahkemesi Hákimi Ahmet Korkusuz, kaçak elektrik kullandığı iddiasıyla hırsızlıktan iki-beş yıl hapsi istenen 66 yaşındaki P.A. için ’okuma yazma bilmediği,’ kaçak kullanım için gerekli ’teknik beceri’ye sahip olmadığı gerekçeleriyle beraat kararı verdi.

  İSTANBUL 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya konu olay 2004’te meydana geldi. BEDAŞ görevlileri, kontrol ettikleri bir dairenin sayacına telle müdahale edildiğini ve kaçak elektrik kullanıldığını rapor etti. Bunun üzerine, P.A. hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Hakkında, ’enerjide hırsızlık’ suçundan iki-beş yıl hapis istemiyle dava açılan ev sahibi P.A., "Suç tarihimde hacdaydım. Evde kiracı oturuyor. Böyle bir suç işlemedik" dedi. Tarafları dinleyen hákim Ahmet Korkusuz, ilginç bir gerekçe göstererek sanık hakkında beraat kararı verdi. Kararda, sayacın üst ve yandan delinerek tel sokulduğu ve diskinin durdurulduğu belirtilerek, şöyle denildi:

  "Sanık 1941 doğumlu. Okuma yazma bilmiyor. Kırsal alandan İstanbul’a gelmiştir. Özel ustalık gerektiren sayaç durdurma işinin, kültür ve sosyal yapısı itibarıyla sanık tarafından yapılması mümkün değildir. Elektrik konusundaki bilgisi ’lambayı açıp kapatmak’ olan sanığın bu eylemi başka şahsa yaptırdığı hususunda delil ve belge de bulunmadığından beraatine karar verilmiştir."

  Kararda ayrıca, kaçak kullanımı rapor eden BEDAŞ görevlileri de, "Görevlerinin bilincinde olmayıp sadece ’ortada bir eylem var, buna da bir suçlu bulalım’ mantığıyla hareket etmişlerdir’ sözleriyle eleştirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı