Gündem Haberleri

  'Cahiller'

  Hürriyet Haber
  11.05.2017 - 00:10 | Son Güncelleme:

  Atatürk’e hakaretle suçlanan Süleyman Yeşilyurt ve Hasan Akar’la ilgili verilen gözaltı kararı henüz uygulanmadı. Atatürk’ün manevi kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın kurucusu olduğu dernek, Yeşilyurt ve Akar’a tepki gösterdi. Açıklamada “İnsanlığa hiçbir katkısı olmayan cahiller” ifadesi kullanıldı.

  BAKIRKÖY Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Atatürk’ün hatırasına hakaret etme’ suçuyla gözaltı kararı verdiği Süleyman Yeşilyurt ve Hasan Akar’la ilgili, Atatürk’ün manevi kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın kurucusu olduğu Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği açıklama yaptı. Dernek Başkanı avukat Ayça Akpek, “Bu kimselerin tarih bilgileri kendileri gibi sığ” diye konuştu.

  Prof. Dr. İnan’ın Cumhuriyet’in yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından biri olduğunu ve Türk Tarih Kurumu’nu kurduğunu hatırlatan Akpek, “Cumhuriyet döneminin yeni tarih anlayışının temellerinin atılması ve kadın kimliğinin kurgulanmasında bir ideolog gibi hizmet etmiş bir Cumhuriyet kadınıdır. Bu yönüyle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın çalışma arkadaşlarından biri olmuştur. Kadın haklarını ilgilendiren pek çok devrimin yapılmasında etkili olmuş bir aydındır” dedi.

  HUKUKİ SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ
  Yüzyılın başında yapılanları anlamaktan aciz olanların nefret yaydığını söyleyen Akpek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü varlıkları bu nefreti kusmalarına bağlıdır. Bildikleri tek dil bu aşağılık dilleridir. İnsanlığa, akla, bilime hiçbir katkısı olmayan bu cahillerin yetişmesi, yeşermesine izin verenler de bu ortamı hazırlayanlar da onların işlediği nefret suçunun işbirlikçisi, suç ortağıdır. Bu kimselerle ilgili gözaltı kararlarını memnuniyetle karşılamakla birlikte bu sözlerin söylenmesine yol açan ortamın hazırlanmasına katkı koyanların sorumluluğu da göz ardı edilmemelidir. Bizler hukuki süreci kararlıkla takip edeceğiz. Daha büyük bir kararlılıkla ise Atatürk ve kurucumuz Prof. Dr. Afet İnan gibi Cumhuriyet devrimcileri ve Cumhuriyet devrimlerini savunacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

  KARAR VAR GÖZALTI YOK
  BAKIRKÖY Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘Atatürk’ün hatırasına hakaret’ suçundan gözaltı talimatı verdiği Hasan Akar’ın adres bilgilerine ulaşılamadı. Ankara’da yaşayan  Süleyman Yeşilyurt’un ise talimatla ifadesinin alınacağı bildirildi. Tvnet’teki ‘Derin Tarih’ programında Yeşilyurt, “Afet İnan hiçbir zaman manevi evlat değildir. Çankaya’nın nikâhsız Firs Lady’sidir” demişti. Nur Cemaati hocalarından Akar da Atatürk’ün annesi hakkında hakaret içerikli ifadeler kullanmıştı. 

   

   

   

  Etiketler: gazetehaberleri
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı