Gündem Haberleri

  Çağlayan, İngiltere'de yılın modacısı seçildi

  Hürriyet Haber
  19.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Londra Moda Haftası'ndaki defilesini ezan okutarak başlatan Kıbrıslı Türk modacı Hüseyin Çağlayan, 1992 yılında Rıfat Özbek'in gösterdiği başarıyı tekrarladı ve İngiltere'de yılın modacısı seçildi.

  Kıbrıs asıllı Türk modacı Hüseyin Çağlayan, İngiltere'de yılın modacısı seçildi. 28 yaşındaki modacı, 1992 yılında Rıfat Özbek'in elde ettiği başarıyı tekrarlamış oldu. Londra'da, Ulusal Doğa Müzesi'nde düzenlenen İngiliz Moda Ödülü töreninde ödülünü ünlü model Helena Christensen ve İngiltere Ticaret ve Sanayi Bakanı Stephen Byers'den alan Hüseyin Çağlayan, moda otoriteleri tarafından son on yılın en parlak ve kışkırtıcı modacılarından biri olarak tanımlandı.

  İngiliz basının övgüyle bahsettiği Hüseyin Çağlayan, mezuniyet koleksiyonunu bir arkadaşının evinin arka bahçesine gömmesiyle tüm dikkatleri üzerine çekti. Türk modacı için şunlar söylendi: ' Prada soğukkanlı. Gucci gösterişli. Versace zengin olduğunuzun kanıtı. Ama el değmemiş, zeki bir moda çizgisi istiyorsanız, o zaman bu yılın İngiliz Moda Ödülü'nün sahibi sizin modacınız. Bu genç adam kim mi? Hüseyin Çağlayan.'

  Ünlü İngiliz gazetesi The Independent yılın modacısı için tam sayfa ayırırken, genç modacının önceki yıllarda üç kez aday gösterildiği halde, bu ödülü kazanmasının nedenini de modelleriinn seksi ya da sansasyonel olmayışına ve zeki çizgiler Çağlayan: Aslına bakarsanız, bana ezan okuma fikri ilginç geldi. Defilelere hazırlanırken, içime ne doğarsa, ne hissedersem onu yapıyorum. Doğal olduğu için de beğeni kazanıyor. Ama son 3-4 ayda dünyada olup bitenlere şöyle bir göz atarsanız, defilenin açılışındaki ezan sesinin anlamını kendiniz göreceksiniz.

  H: Önümüzdeki sezonun çizgilerini bize nasıl tanımlarsınız?

  Ç: Önümüzdeki sezon için, teknolojinin insan vücuduna yansımasını işledim. Otomobil ve uçak tasarımından yola çıkarak, insan vücudunda teknolojinin izlerini sürdüm. Ortaya çıkan çizgiler, açık gri, bej ve koyu yeşil renkleriyle birleşti.

  H:Geçen defilelerinizin aksine bu defilenizde çıplaklık unsuru öne çıkmadı. Önümüzdeki sezon Hüseyin Çağlayan kadını daha tutucu mu olacak?

  Ç: Evet, bu yıl içimden gelen rüzgar, beni daha kapalı tasarımlara yöneltti. Ama diz boyu eteklerin, boyuna kadar kapalı ceketlerin içine giyilen bir kazağın vücudu teşhir edebilecek yerleri de olacak. Kısaca bu yıl benim kadınım teknolojiyi yansıtan, çağdaş bir kadın.

  H: Yılın modacısı seçilmenizle birlikte yaşam tarzınız da değişecek mi?

  C: Ödülü kazanmam benim için büyük bir gurur ama hayatımda bir değişiklik olmayacak  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı