GeriGündem Çağlayan Adliyesi'nde çok sayıda avukat gözaltına alındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  138
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çağlayan Adliyesi'nde çok sayıda avukat gözaltına alındı

Çağlayan Adliyesi'nde çok sayıda avukat gözaltına alındı
refid:23481104 ilişkili resim dosyası

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda 12.00’de toplanan avukatlar Gezi Parkı olaylarını protesto etmek istedi. Polis müdahale ederek 2 avukatı gözaltına aldı. Bunun ardından yaklaşık 100 avukat adliyedeki karakolun önünde slogan atarak oturmaya başladı. Polis bunun üzerine toplam 49 avukatı gözaltına aldı. Ünlü Avukat Ali Rıza Dizdar da gözaltına alınan isimler arasında. Avukatlar Haseki Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra serbest bırakıldı.

Avukatların yaklaşık bir saat boyunca oturmasının ardından Çevik Kuvvet polisi yeniden adliyeye girdi. Avukatların etrafını çeviren polis daha sonra gözaltına almaya başladı. Avukatların direnmesi üzerine polis yine zor kullandı. Bu sırada bazı avukatların yerde sürüklendikleri görüldü. .

AVUKATLARA ADLİYEDE YAKA PAÇA GÖZALTI

POLİSE TEPKİ GÖSTERENLER SU ŞİŞESİ VE ÇAKMAK FIRLATTI
Olaya adliyenin üst katlarında toplanan bazı kişiler de tepki gösterdi. Bu sırada üst katlardan polise su şişeleri ve çakmakların atıldığı görüldü.

POLİS AVUKATLARA BÖYLE MÜDAHALE ETTİ / WEB TV

49 AVUKAT GÖZALTINDA
Adliyedeki olaylarda aralarında tanınmış avukat aynı zamanda Beşiktaş Yüksek Divan Kurulu Üyesi Avukat Ali Rıza Dizdar ile KCK davası avukatlarından Sinan Zincir, Hüseyin Boğatekin, Suat Eren’in de olduğu 49 avukat gözaltına alındı. Gözaltına alınan avukatlardan 16'sı kadın.

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’nde, Gezi Parkı eylemlerine destek eylemler yapan 16’sı kadın 49 avukat gözaltına alındı. Aralarında BJK Yüksek Divan Kurulu Üyesi Avukat Ali Rıza Dizdar’ın da bulunduğu avukatlar gözaltı işlemlerinin yapılması süresince çevik kuvvet otobüslerinde bekletildi.

ÇEVİK KUVVET POLİSİ AVUKATLARA ADLİYE BİNASINDA MÜDAHALE ETTİ

 KARGA TULUMBA TAŞINDI. KELEPÇELENEREK GÖZALTINA ALINDA
Avukat Hüseyin Boğatekin gözaltına işlemine en şiddetli direnenlerden biriydi. Boğatekin, kol ve bacaklarından tutan polisler tarafından, karga tulumba adliyeden

Çağlayan Adliyesinde çok sayıda avukat gözaltına alındı
çıkarıldı. Avukat Hüseyin Boğatekin bu sırada yine gözaltına alınmaya karşı çıktı, slogan attı. Bi ara yere düşen Boğatekin plastik kelepçeyle kelepçelenerek gözaltına alında.

 GÖZALTINA ALINANLARIN ÇOĞU CÜPPELİYDİ
Adliyeden teker teker çıkarılan avukatların çoğunun üstünde cüppelerinini olduğu görüldü.

GÖZALTINA ALINANLAR EMNİYETTE
Gözaltına alınanlar Çevik Kuvvet otobüslerine bindirildi. Avukatların emniyet’e götürüleceği sırada dışarıda toplanan bir başka grup araçların önünü kesti. Bunun üzerine Çevik Kuvvet, müdahale ederek araçlara yol açtı. Açılan yoldan ilerleyen araçlar adliyeden ayrıldı. Grubun polise tepkisi bir süre daha devam etti. C kapısından giriş bir süreliğine kapatıldı.

SİVİL POLİS AVUKATIN RESMİNİ ÇEKMEK İSTEDİ

Bu arada, Çağlayan Adliyesi'nde avukatlara yönelik müdahalenin gerisinde Gezi Parkı protestoları değil, bir sivil polisin turnikeden geçen avukatın resmini çekmek istemesinden kaynaklandığı iddia edildi. Söz konusu tartışmadan sonra onlarca avukat turnikelerin olduğu noktaya yöneldi.

BARO BAŞKANI ADLİYEDE
Öte yandan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da saat 14.30 sıralarında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı'yla görüşmek üzere adliyeye geldi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da, Baro yönetimi olarak yola çıktıklarını İstanbul'a geleceklerini açıkladı. Feyzioğlu Twitter hesabında şu mesajı paylaştı: "İstanbul barosu mensubu yaklaşık 30 avukat Adliye'de yaka paça gözaltına alındı. Destek için TBB yönetimi olarak yola çıktık.

AVUKATLAR SERBEST KALDI

Haseki Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen avukatlar daha sonra serbest bırakıldı.

Çağlayan Adliyesinde çok sayıda avukat gözaltına alındı

Avukat İsmail Demirci, gözaltına alınan avukatlar arasında.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle