Gündem Haberleri

  Cağaloğlu Anadolu Lisesi Mezunları buluşuyor!

  Hürriyet Haber
  09.05.2011 - 14:23 | Son Güncelleme:

  Cağaloğlu Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği (CALMED), mezunları bir araya getirmek amacıyla geleneksel olarak düzenlediği Pilav Günü etkinliğini bu yıl 15 Mayıs Pazar günü 14:00-18:00 arasında okul bahçesinde gerçekleştiriyor.

  CAL mezunlarının eski anılarını tazeleyecekleri bu güne, bir başka anlamlı bir araya geliş daha eşlik edecek. Okulun tarihi köklerini oluşturan "İstanbul Kız Lisesi''nin mezunları da okullarının kuruluşunun 100. yılı kutlamalarını aynı günde  gerçekleştirecek. Pilav servisiyle sınırlı kalınmayacak olan günde Cağaloğlu Anadolu Lisesi'ne emek verenlere ve İstanbul Kız Liselileri hala var edenlere plaket takdim edilecek, dönem öğrencileri topluca fotoğraf çektirecek.

  161 YILLIK KÖKLÜ BİR EĞİTİM KURUMU

  Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin kökeni, 22 Mart 1850 tarihinde Sultan Abdülmecit'in annesi Bezm-i Alem Valide Sultan tarafından kurulan "Valide Mektebi"ne dayanmaktadır. Okulun önemli bir özelliği, Osmanlı İmparatorluğunun ilk sivil lisesi olmasıdır. Sonrasında Darü'l-Maarif, Mekteb-i Mülkiye-i Şahane gibi farklı isimler alan ve binasını değiştiren okul 1911 yılında bugünkü binasına taşınarak "İnas İdadisi" (Kızlar Lisesi) adını, 1933 yılında ise "İstanbul Kız Lisesi" adını aldı ve 50 yıl boyunca bu ismiyle hizmet verdi.

  1983 yılında okul Anadolu Lisesi statüsüne alınarak ismi "Cağaloğlu Anadolu Lisesi" şeklinde değiştirildi ve Almanca eğitim vermeye başladı. 2006 yılında ise yeniden Almanca hazırlık sınıflarının açılmasıyla hazırlık artı dört yıl olmak üzere toplam beş yıl eğitim vermeye başlayan Cağaloğlu Anadolu Lisesi, Türkiye'nin seçkin Anadolu Liseleri arasında yerini korumuştur.

  Almanca öğretmenlerinin bir kısmının Alman Hükümeti tarafından atandığı okulda öğrenciler mezun olduklarında Almanca yeterliliğini kanıtlayan "Deutsches Sprachdiplom" almaya hak kazanmakta ve bu diplomayla Almanya'da yüksek öğrenim görebilmekteler. Laboratuvarlar, kız yatakhanesi, yemekhane gibi her türlü fiziksel imkana sahip olan Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde günümüz standartlarının üzerinde bir eğitim verilmektedir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı