Gündem Haberleri

  Çadırın üstüne milyonluk evler

  Hürriyet Haber
  04.05.2011 - 09:06 | Son Güncelleme:

  17 Ağustos depreminin ardından İstanbul'da çadır kent olarak planlanan 480 arazinin üzerine lüks konutlar dikildi.

  240 ARAZİ BUHAR OLDU

   

  Akşam Gazetesi'nden Ercan Sarıkaya'nın haberine göre, 17 Ağustos 1999'daki büyük afetin ardından Bayındırlık Bakanlığı İstanbul'da çadır kent kurulacak arazilerin tespitini yapmıştı. Ağırlıklı olarak depremde riskli ilçelerde yapılan bu tespitlerde Hazine arazileri, şahıs arazileri ve parklarında bulunduğu 480 tane çadır kent alanı belirlenmişti.

   

  Arazilerin bir çoğunda inşaatlar yükselmeye başladı. 2009'da Kaymakamlıklar tarafından yapılan tespitlerde 480 çadır kent arazisinin 200 tanesine konut ya da işyeri yapıldığı bu nedenle çadır kent arazi özelliğini yitirdiği arazi sayısının 280'e düştüğü belirlendi. 2010'da 39 ilçe kaymakamlığı yeniden çadır kent arazileri üzerinde bir değerlendirme yapıp envanter çıkardı. 40 çadır kent arazisini daha kaybolduğu sayının 240'a düştüğü belirlendi.

   

  HER İLÇEYE 6 ÇADIR KENT

  Daha önce ilçelerin deprem önceliklerine göre planlamalar yapılmıştı. Ortalama her ilçeye 15 çadır kent ve toplanma alanı planlanmıştı. 10 yılda İstanbul'un nüfusu arttı. 13 milyonu buldu. Çadır kent ve toplanma alanlarının kaybolması nedeniyle şimdi İstanbul'da her ilçeye sadece 6çadır kent alanı düşüyor. Bu duruma uzmanlar tepki gösteriyor.

   

  VAR OLAN YETMİYORDU ŞİMDİ NE OLACAK

  TMMOB Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu: Sığınılacak alanların olması sadece deprem için gerekli bir şey değil aynı zamanda kentsel boşluklara ihtiyaç var. 10 yıl önce belirlenen 480 çadır kent alanı bile azken şimdi yarıya düşmesivahim. 'Depreme karşı önlem alıyoruz' diyenlerin halkı ne kadar yanılttıklarınıortada...

  TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Cemal Gökçe: İstanbul'da boş bulunan her yere bina yaptılar. Dışarısı evlerden daha güvensiz oldu. Bundan sonra yeni yapı yapılmamalı aksine binalar kamulaştırılarak boş alan yaratılmalı. Bu da belediyelerin ve hükümetingörevidir.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı