Gündem Haberleri

  Cadı avlamayalım

  Hürriyet Haber
  03.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Türk, Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu ve Danıştay eski Başkanı Çırakman'ın irtica uyarılarına ilginç bir yaklaşım getirdi. ABD'deki McCarthy dönemini hatırlatan Türk, ‘‘Onlardaki komünist avı gibi, irticacı avı devlete zarar verir’’ dedi.

  GENELKURMAY Başkanı Orgenaral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Danıştay eski Başkanı Erol Çırakman'ın, ‘‘İrtica çıkışlarının’’ ardından ilginç bir değerlendirme de Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ten geldi. ABD'de 1950'lilerde yaşanan ‘‘komünist avını’’ örnek gösteren Türk, bütün memurlara irticacı gözüyle bakmanın devlete zarar vereceğini savunarak, ‘‘ABD'deki komünist avı gibi, irticacı avı devlete zarar verir’’ dedi. Türk, Hürriyet'e verdiği özel demeçte, şu değerlendirmeleri yaptı:

  McCARTHY

  DÖNEMİ BAŞLAR Bütün memurları o gözle (irticacı) göremeyiz. Bu iddiaların somut eylemlere dayanması gereklidir. Aksi takdirde Türkiye bir McCarthy dönemine girer. 1950'lilerde Amerika'da böyle bir ‘‘komünist avı’’ vardı. Senatör McCarthy'nin bir kanunu ile yapıldı. Türkiye'de ters yönde buna benzer bir uygulama başlayabilir, irticacı diye haksız yere memurların atılması ile karşı karşıya kalabiliriz.

  DAVA KAYBEDEN

  İHBARDA BULUNUR Malesef bizim ülkemizde ben yargıda bunu çok görüyorum. Bir davayı kaybeden veya bir davada istediği kararı alamayan kimse, o hakim hakkında çeşitli iddialarda bulunuyor. Rüşvetten, Fethullahçı olduğuna kadar.

  YÜZDE 98'İ

  ASILSIZ ÇIKIYOR Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nde, Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda bu iddiaların hepsi inceleniyor. Müfettişlerimiz bir dosyayı bitirmeden, diğeri başlıyor. Ama çoğu zaman da bunlar asılsız çıkıyor. Benim en çok imzaladığım evrak Ceza İşleri'nden geliyor. Bu çeşit şeylerle ilgili. Ama yüzde 98'i asılsız çıkıyor.

  TÖHMET ALTINDA

  BIRAKMAYALIM Yargıyı bu yüzden töhmet altında bırakırsak, ülke için iyi olmaz. Söylenecek şeyleri somut şeylere dayandırmak lazım. Aksi takdirde yargı bundan zarar görür. Eğer yargı tahrip edilirse, yargı saygınlığını kaybederse ülke çok büyük zarar görür. Adalet mülkün temelidir.

  İRTİCA YASALARI

  MUTLAKA ÇIKACAK İrtica yasaları mutlaka çıkarılacak. TBMM'de bu konuda grup kararı alınmasında da bir engel yok. İrtica kararnameleri ihtiyaç duyuldu ki, çıktı. Bunlar yeni de değil 55. Hükümet zamanında hazırlanmıştı.

  ABD'ye komünist avlattı...

  ‘‘McCarthycilik’’in kahramanı ABD'li Joseph Raymond McCarthy adlı bir senatör. McCarthy, komünistlerin ABD yönetiminin üst kademelerine sızdığı yolundaki kanıtlanmamış iddialarıyla 1950'lilerin başlarında bu ülkede olay yarattı. McCarthy, Şubat 1950'de Dışişleri Bakanlığı'nda görevli 205 komünistin bulunduğu yolundaki resmi açıklamasıyla, tüm dikkatleri üzerine topladı. Senato Dış İlişkiler Komitesi tarafından ifadeye çağrıldı. Ancak, komite önünde herhangi bir devlet dairesinde çalışan ‘‘Partiye kayıtlı’’ tek bir komünistin adını veremedi. Buna rağmen Doğu Avrupa ve Çin'deki komünist gelişmelerin korku ve şaşkınlık yarattığı, Kore Savaşı'nın sürdüğü o tarihlerde yürüttüğü suçlama kampanyası destek buldu. Wisconsin'de avukatlık ve üç yıl gezici yargıçlık yapan McCarthy 1952'de yeniden seçildikten sonra Senato'nun Hükümet Etkinlikleri Komitesi ve ona bağlı Soruşturmalar Daimi Alt Komitesi'nin başkanı oldu. İki yıl boyunca da çeşitli hükümet dairelerinde kuşkulandığı sayısız insanın sorgusunu yürüttü. Ciddi bir kanıt getirememesine rağmen birçok Amerikalıyı işinden etti ve birçoğunun da toplum dışına itilmesine yolaçtı.

  Çırakman ispatlasın

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, irticacıların yargı ve bürokrasiye sızdığını öne süren Danıştay eski Başkanı Erol Çırakman'ı iddialarını belgelemeye çağırdı. Türk, ‘‘Yargının en üst noktasında, bir yüksek mahkemenin başında bulunan birisi konuşurken, mutlaka elinde çok ciddi deliller bulunması gerekir ve bu delilleri bize iletmesi gerekir. Biz de burada gerekli soruşturmayı yapabilmeliyiz. Bize intikal eden her iddiayı inceliyor, gerektiğinde de soruşturuyoruz’’ dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı