Gündem Haberleri

  Caddede bale gösterisi

  İbrahim BÜYÜKFURAN- Nail KAHRAMAN- Süheyla GÖZDERELİLER- Kemal BAYRI/BURSA, YALOVA, (DHA)
  29.10.2007 - 14:33 | Son Güncelleme:

  BURSA'daki Cumhuriyet Bayramı törenleri, yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla şölene dönüştü. Törenin yapıldığı Atatürk Caddesi, ellerine Türk bayrağı alan Bunsalılar'ın akınına uğrarken, Özel Neriman Bale Okulu öğrencilerinin bale gösterisi ise beğeniyle izlendi.

  Cumhuriyet'in 84'üncü kuruluş yıldönümü törenleri tarihi valilik binasında Vali Nihat Canpolat, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Erdinç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Vali, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı'nın tören aracıyla halkı selamlamasının ardından ise Atatürk Caddesi üzerindeki törenlere geçildi. Önceki yıllara oranlara vatandaş katılımının yüksek olduğu törenleri yaklaşık 10 bin Bursalı da ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak izledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından kürsüye gelen Vali Nihat Canpolat, “Cumhuriyet'e saygı Türk tarihine saygıdır. Fert, cemaat, grup veya zümre çıkarlarını milli menfaatlerin üzerinde görebilen, kişiliksiz ve benliksiz şahsiyetlerin Cumhuriyete saygılı olmalarını zaten bekleyemezsiniz. Cumhuriyeti bir türlü içine sindiremeyen, bu farklı unsurlarla akıllı, soğukkanlı ve ilim rehberliğinde mücadele etmek Cumhuriyete saygının bir gereğidir. Bu uğurda can veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Onların uğruna can verdikleri değerleri sonsuza kadar bizler yaşatacağız. Vatanın bölünmez bütünlüğüne kastedenleri kahredecek gerekli cevabı verme gücünü her zaman muhafaza edeceğiz. Merhametliyiz, sabırlıyız ama sabrımızın sonu geldiğinde Türk'ün gazabından kurtulmak mümkün değildir” diye konuştu.

  Daha sonra bir lise ve 10 ilköğretim okulu halk oyunları ekipleri tarafından protokol tribünü önünde gösteri yapıldı.

  Daha sonra ise Özel Neriman Bale Okulu öğrencileri, caddede bale yaptı. Uludağ Üniversitesi Gösteri Sanatları Topluluğu öğrencilerinin dans gösterileri de beğeni ile izlendi. Ardından İlköğretim Okulları, liseler, Polis Koleji ve Işıklar Askeri Lisesi öğrencileri tören geçişi yaptı. Bursa'daki sivil toplum örgütleri ve dernek araçlarının geçişinin ardından tören sona erirken, törenleri izleyen yaklaşık 10 bin kişi de ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ diye slogan atarak cadde boyunca yürüyüş yaptı.

  YALOVA'DA DA COŞKULU KUTLAMA

  Yalova'da da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Vali Doç. Dr. Yusuf Erbay'ın makamında gerçekleştirilen bayramlaşma ile başladı. Ardından Atatürk Stadı'nda yapılan kutlama törenine Vali Erbay başta olmak üzere Yalova Milletvekilleri İlhan Evcin ve Muharrem İnce, Karamürselbey Eğitim Merkezi Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Hilmi Orhon, Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu ve vatandaşlar katıldı.

  Vali Erbay, “Cumhuriyet sayesinde savaş görmeden yaşama şansını bulmuş bugünkü nesillerin yaşamak için güçlü ve dayanışma içinde olması gerekiyor. Barışın getirdiği nimetlerin, o özgürlükleri kaybetmeden farkına varmak zorundayız. Bağımsız bir toplumda yaşamamızı cumhuriyete borçlu olduğumuzu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir” dedi.

  Törene katılan Karamürselbey Eğitim Merkezi Astsubay Okulu öğrencileri, stadı dolduran yaklaşık 5 bin kişiden büyük alkış aldı. Statta gerçekleştirilen programın sona ermesinin ardından öğrenciler ve askerler Yalova caddelerinden geçerek Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Vatandaşların da eşlik ettiği yürüyüşün ardından tören sona erdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı