GeriGündem ‘Cadde’nin büyük babası uğurlandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Cadde’nin büyük babası uğurlandı

‘Cadde’nin büyük babası uğurlandı
refid:16417345 ilişkili resim dosyası

Pazar günü hastanede kalp yetmezliğinden vefat eden Türkiye’nin ilk şehir planlamacısı, 94 yaşındaki Aron Angel, İstanbul Neve Şalom Sinagogu’nda dün düzenlenen cenaze törenini takiben Ulus Musevi Mezarlığı’ndan son yolculuğuna uğurlandı. Sinagogdaki törende, Türk- Musevi cemaatinin önde gelen isimlerinin yanı sıra, Angel’in kızları Eti Heparı, Brigitte Yaman, oğlu Albert Angel ve torunları hazır bulundu.

Uzay Heparı’nın dedesi

Aron Angel, 1950’li ve 60’lı yıllarda İstanbul’un şehir planını hazırlayan ekibin içindeydi ve Bağdat Caddesi’nin mimarı olarak biliniyordu. Angel, 1994’te motosiklet kazasında yaşamını yitiren müzisyen Uzay Heparı’nın da dedesiydi.

Hepimize taş çıkarırdı

Sinagogda düzenlenen tören çıkışı konuşan Eti Heparı, “Yaklaşık bir aydır hastaneydi. Uzun süredir kalp piliyle yaşamını sürdürüyordu. 94 yaşındaydı ama hepimize taş çıkarırdı. Üzüntümüz büyük” dedi. Oğlu Albert Angel ise babası için şunları söyledi: “En büyük acıları, torunu Uzay Heparı’yı ve annemi kaybettiği günlerde yaşadı. Tam bir İstanbul sevdalısıydı.” Uzay Heparı’nın oğlu Kanat Heparı da “Bağdat Caddesi’nden geçerken çok duygulanıyorum. İnsanın, dedesinin yaptığı caddede yürümesi gurur verici bir şey” dedi.

94 yaşındaki delikanlı

ARON Angel, 1916’da İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Paris’e giderek, içinde İnstitut d’Urbanisme’in de olduğu üç üniversite bitirdi. 1942’de İstanbul’a dönen Angel, 1950’li ve 60’lı yıllarda İstanbul Nazım Planı Daire Başkanı olarak çalıştı. Açık alanlı ve geniş kaldırımlı düzeni ve az katlı bahçeli evleriyle parmakla gösterilen Bağdat Caddesi ve çevresinin nazım planını tamamen o hazırladı. Valikonağı Caddesi’nin ve Beyoğlu’nun da planını hazırlayan Angel, pratikte projeye sadık kalınmayınca istifasını verdi. 94 yaşına kadar yaşamasının sırrını “Yaz- kış denize girmek, günde tek öğün yemek yemek ve litrelerce su içmek” olarak açıklamıştı. 92 yaşına kadar her sabah spor yaptı. Geçen yıl yazmaya başladığı yaşam öyküsünün basıldığını göremeden hayata gözlerini yumdu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle