Gündem Haberleri

  Buzulu anlatacak

  Uğur ERGAN / ANKARA
  08.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fener Rum Patriği Bartholomeos, yarın Köşk’te Cumhurbaşkanı Gül’e Vakıflar Kanunu ve dini özgürlükler gibi konuların yanı sıra ’küresel ısınma’yı da anlatacak. Patrik, Gül’e başkanı olduğu Din, Bilim ve Çevre Kuruluşu’nun Grönland’e yaptığı geziyle ilgili bilgi verecek ve eriyen buzulların dünyayı bekleyen felaketin habercisi olduğuna dikkatini çekecek.

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, bu hafta özellikle AB tarafından merakla beklenen önemli bir kabulü gerçekleştirecek. Dünyada 300 milyondan fazla Ortodoks’un dini lideri olan Fener Rum Patriği Bartholomeos, yarın Çankaya Köşkü’ne çıkacak.

  Bartholomeos’un Gül’le görüşmesinde AB’nin 6 Kasım’da açıklaması beklenen Türkiye’ye ilişkin ilerleme raporunda yer alacak dini özgürlükler ve Vakıflar Yasası’nda değişiklik konusu önemli yer tutacak. Bartholomeos’un dile getireceği Vakıflar Yasası, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yakından takip ediliyor. Genelkurmay Başkanlığı Plan ve Prensipler Dairesi Başkanı Korgeneral Hilmi Akın Zorlu, Dışişleri Bakanı Ali Babacan başkanlığında 17 Eylül’de Ankara’da yapılan toplantıda, 301. Madde ve Vakıflar Kanunu gibi hassas konularda şimdiye kadar yapılanların ötesine geçilmemesini istemişti.

  GRÖNLAND’İ ANLATACAK

  Patrik’in Gül’le görüşmesinde, ilginç bir konu daha gündeme gelecek. Bir süre önce Grönland adası yakınlarında yapılan çevre ve küresel ısınmayla ilgili toplantıya liderlik yapan Patrik, bu konuda Gül’e bilgi verip, ’küresel ısınmanın en tehlikeli işareti’ olarak görülen kutuplarda kimi zaman hava sıcaklığının 22 dereceye çıktığını anlatacak.

  Bartholomeos’un başkanlığını yaptığı ’Din, Bilim ve Çevre Kuruluşu’nun girişimiyle dünyadaki tüm dinlerin temsilcileri, küresel ısınmanın yarattığı tahribata insanlığın dikkatini çekmek için Grönland’da buluşmuşlardı. Patrik toplantıyla ilgili "Kutuplara gitmenin amacı, dünyanın dikkatini eriyen buzullara çekmekti. Geçen sene Amazon’daydık. Aslında önlenebilecek olan felakete çok yakınız. Din adamları, bilim adamları ve gazetecilerle toplandık. Grönland’da acı değişime tanıklık ediyoruz. Çok keskin değişimler var. Grönland halkı tek geçim kaynağı olan balıkçılığı yapamıyor. Onlar için dua ediyoruz." demişti.

  DÜNYANIN AYNASI

  Bartholomeos, ısınan dunya ve eriyen buzullarla birlikte, deniz seviyesinde görünen yükselmeye dikkat çekti:

  "Bu seferki toplantımıza ’Dünyanın Aynası’ adını verdik, çünkü bilim adamlari burada göreceğimiz değişimlerin, aslında dünyanın her yerinde hissedileceğini söylüyor. Kutuplar, bütün değişimin aynası. Dünyaya bakacak olursak, insanoğlunun yarattığı hiçbir şey mükemmel değil. Oysa dünya mükemmel. Buranın sessiz güzelliği mükemmel. Bu Tanrı’nin yarattığı bir mükemmellik. İnsanoğlu, Tanrı’nın yarattığı bu güzelliklere saygı göstermeli. Geçen yıl Amazon’daydık. Bu sene buraya geldik, seneye Mısır’da olmayı planlıyoruz. Ben bir bilim adamı değilim, ama 1995’ten beri bu organizasyonun bir parçası olmaktan ve başkanlık yapmaktan onur duyuyorum. Yeni nesiller için daha iyi bir dünya istiyoruz."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı