Gündem Haberleri

  Buzda facia

  Hürriyet Haber
  15.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üniversite öğrencisi 10 genç öldü

  Zincirsiz otobüs buzlu yolda kaydı. İlkel kurtarma çalışmaları sırasında uçuruma yuvarlanan araç üniversite öğrencilerine mezar oldu. 20 de yaralı var.

  ŞEKER Bayramı'nı memleketlerinde geçirmek için erken tatile çıkan üniversite öğrencilerini Kars'tan Hatay'a götüren yolcu otobüsü, Erzurum- Bingöl Karayolu'nda uçuruma yuvarlandı, 10 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Aksu Seyahat'e ait Ali Geyik yönetimindeki 46 AL 403 plakalı otobüs, Erzurum'a uğradıktan sonra önceki gün saat 17.15'te Bingöl'e doğru yola çıktı. 2 bin 200 metre yükseklikteki Kirişli rampasına zincir takmadan tırmanan otobüs, buzlanma nedeniyle kaydı ve kara saplandı. İkinci şoför yardım getirmek için Çat İlçesi'ne giderken, yolcular şoför Ali Geyik'in önerisiyle kurtarma çalışmalarına başladılar. Saplandığı yerden çıkarılan otobüs yolun sağına doğru kayınca şoför ve muavin açık kapıdan dışarı atladı. 100 metrelik uçuruma yuvarlanarak parçalanan otobüste 10 öğrenci yaşamını yitirirken, 20 kişi de yaralandı. Sürücü Ali Geyik gözaltında.

  Ölenlerin 7'si genç kız

  Yaşadığına sevinemedi

  Kazada ölen bir genç kızın çantasından kimliği çıktığı için öldü sanılan Atatürk Üniversitesi öğrencisi Esra Ergüven, cesetleri teşhis etmek için geldiği Çat Jandarma Karakolu'nda büyük bir acı yaşadı. Görevliler, çantasından ‘‘Esra Ergüven’’ kimliği çıkan genç kızın kim olduğunu anlayabilmek için Esra'dan yardım istediler. Ancak Esra cesedin, kütüphaneye girebilmek için kimliğini verdiği en yakın arkadaşı Semiha Bayazıt olduğunu görünce kahroldu.

  Şoför ile muavin otobüsten atladı

  Otobüsten son anda atlayarak kurtulan Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencisi İlyas Şahin, kazayı şöyle anlattı: ‘‘32 öğrenci, tatile gidiyorduk. Birden kaydık ve kara saplandık. Yaklaşık üç saat kadar yardım bekledik. Şoför Ali Geyik, bizden yardım istedi. Bir bölüm yolcu ‘ağırlık yapsın' diye otobüsün sağ tarafına oturtuldu. Bazıları da itekliyordu. Otobüs, manevra yapmaya başlayınca kaydı. Şoför, muavin, ardından da biz dışarı atladık. Otobüs, çığlık sesleri arasında takla ata ata uçuruma yuvarlandı.’’

  Kazada yaşamını yitiren 10 kişi şunlar:

  Canan Doboğlu (21), Nurten Afşin (21), Gülay Arık (21), Semiha Bayazıt (19), Fazilet Bayazıt (20), Rukiye Akı (19), Şuayip Bestami Gündüz (21), Necmettin Cüneddioğlu (22), Ahmet Mert (21), Fatma Üçel (22).

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı