Gündem Haberleri

  Büyüme yüzde 6.7

  A.A.
  02.07.2007 - 10:06 | Son Güncelleme:

  Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) verilerine göre yılın ilk üç aylık döneminde ekonominin büyüme hızı yüzde 6,7 olarak gerçekleşti. Böylece Türkiye 21 çeyrektir büyümesini sürdürmüş oldu.<1>Yeni

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın 1. dönemine ilişkin (Ocak,  Şubat, Mart) 'üretim yöntemiyle' hesaplanan Gayrı Safi Milli Hasıla  (GSMH) ve 'harcama yöntemiyle' hesaplanan Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla  (GSYH) sonuçlarını açıkladı.

  Bu yılın birinci çeyreğinde Türkiye'nin GSMH'si cari fiyatlarla 91  milyar 801 milyon dolar, GSYH'si de 91 milyar 989 milyon dolar olarak  hesaplandı. Sabit fiyatlarla GSMH ise yüzde 6,7 artışla 33,8 milyon YTL  oldu.

  Bu arada büyüme hızı 2006 yılında yüzde 5 hedeflenirken, yıl sonunda  yüzde 6 düzeyinde gerçekleşmişti.


  Sektörel bazda bu yılın ilk üç ayında en  yüksek büyüme, yüzde 16,2 ile inşaat sektöründe yaşandı.

  Bu dönemde sanayi yüzde 7,5 , ticaret sektörü yüzde 6,3 büyürken,  tarımdaki büyüme yüzde 1,1 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ilk çeyreğe ilişkin 'üretim  yöntemiyle' hesaplanan Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) ve 'harcama  yöntemiyle' hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) sonuçlarını  açıkladı.

  Buna göre üretim yöntemiyle hesaplanan tahminlere göre, 2007 yılının  birinci 3 aylık döneminde 'cari fiyatlarla' GSMH, geçen yılın aynı  dönemine kıyasla yüzde 20,6'lik artışla 129 milyar 641 milyon 509 bin  473 YTL, dolar cinsinden ise yüzde 13,8'lik artışla 91 milyar 801 milyon  dolar oldu.

  Birinci 3 aylık döneminde, 'sabit fiyatlarla' GSMH ise geçen yılın aynı  dönemine kıyasla yüzde 6,7'lik artışla, 33,8 milyon YTL olarak  hesaplandı.
         
  GSYH YÜZDE 6,8 BÜYÜDÜ
         
  2007 yılının birici dönemine ilişkin hesaplanan GSYH değeri ise geçen  yıla göre 'sabit fiyatlarla' yüzde 6,8 artış gösterdi.

  Üretim yöntemiyle hesaplanan GSYH tahmininde, birinci 3 aylık dönemde  cari fiyatlarla GSYH, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20,5'lik  artışla 129 milyar 905 milyon 831 bin 643 YTL, dolar cinsinden yüzde  13,8'lik artışla 91 milyar 989 milyon dolar oldu.

  Bu yılın birinci 3 aylık döneminde sabit fiyatlarla GSYH ise yüzde  6,8'lik artışla 34,2 milyon YTL olarak saptandı.
         
  DEVLETİN TÜKETİM HARCAMALARI ARTTI
         
  Aynı şekilde birinci 3 ayda, harcama yöntemiyle GSYH tahmininde, özel  nihai tüketim harcamaları sabit fiyatlarla yüzde 1,6 , devletin nihai  tüketim harcamaları yüzde 9, gayri safi sabit sermaye oluşumu yüzde 3,  mal ve hizmet ihracatı yüzde 14, mal ve hizmet ithalatı da yüzde 4,2  artış gösterdi.
         
  İŞGÜCÜ ÖDEMELERİ
         
  2006 yılı gelir yöntemiyle Gayri Safi Yurtiçi Hasıla sonuçlarına göre,  işgücü ödemelerinin cari fiyatlarla gayri safi hasıla içindeki payı  yüzde 26,2 , faiz ve kar gelirlerinin toplamından oluşan işletme  artığının payı ise yüzde 50,1 olarak tahmin edildi.
         
  LOKOMOTİF İNŞAAT SEKTÖRÜ

         
  2007'nin ilk çeyreğinde hiç bir sektörde küçülme yaşanmadı. İlk çeyrekte  sektörel bazda en yüksek büyüme ise sabit fiyatlarla yüzde 16,2 ile  inşaat sektöründe yaşandı.

  İlk 3 ayda tarım yüzde 1,1 , sanayi yüzde 7,5 , ticaret sektörü de yüzde  6,3 büyüdü. Büyüme, ulaştırma ve haberleşmede yüzde 7,3 , mali kuruluşlarda yüzde  7,2 , konut sahipliğinde yüzde 2,3 , serbest meslek ve hizmetlerde yüzde  4,8 , devlet hizmetlerinde yüzde 1,3 , kar amacı olmayan kuruluşlarda  yüzde 1,2 , ithalat vergisinde ise yüzde 8,8 olarak gerçekleşti.
         
  GSMH NEDİR, GSYH NEDİR?
         
  Toplam 'Yurtiçi Üretim' değerinin üzerine, devletin ithalattan elde  ettiği (gümrük vergisi ve ithalattan alınan KDV) vergi  gelirleri eklendiğinde, GSYH elde ediliyor.

  GSYH'nin üzerine Net Dış Alem Faktör Gelirlerinin (işçi dövizleri yurtdışından elde edilen müteşebbis gelirleri  yurtdışından elde edilen  kar transferleri  yurtdışı mali yatırımlardan elde edilen temettü  gelirleri)eklenmesi sonrasında ise GSMH'ye ulaşılıyor.

  Bu arada Net Dış Alem Faktör gelirlerinin eksi bakiye verdiği  durumlarda, GSMH rakamı, ilk çeyrekte olduğu gibi GSYH'nin altında  kalabiliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı