Gündem Haberleri

  Büyüklüğü Güneş'in 55 milyon katı

  Hürriyet Planet
  23.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Yarıküre’de bulunan bir dizi radyo teleskop, bugüne kadar çekilen en net kara delik görüntüsünü elde etmeyi başardı. NASA’nın dün yayımladığı fotoğraf, bilim insanlarına bir kara delikten uzayın derinliklerine saçılan kozmik akımları hiç olmadığı kadar detaylı inceleme fırsatı verecek.

  Radyo teleskopların görüntülediği kara delik, Centaurus takımyıldızından 12 milyon ışık yılı ötedeki Centaurus A galaksisinin merkezinde bulunuyor. NGC 5128 olarak da bilinen galaksinin merkezinde bulunan kara deliği gösteren fotoğraf, yaklaşık 4.2 ışık yılı genişliğindeki bir alanı gösteriyor. Kara deliğin kendisi ise Güneş’in tam 55 milyon katı.

   

  Kara delik, çok büyük boyutlarda radyo dalgası yayıyor. Öyle ki, eğer gözlerimiz dev kara deliğin yaydığı radyo dalgalarını görebilseydi, Centaurus A galaksisi gökyüzünde Dolunay’ın 20 katı büyüklüğünde görülecekti.

   

  Bilim insanlarının en çok dikkatini çeken unsur, kara deliğin yaydığı kozmik akımlar. Almanya’nın Erlangen-Nuremberg Üniversitesi’nden Cornelia Müller, “Kozmik akımlar, uzaydaki maddelerin yer çekiminin etkisiyle kara deliğin içine düşmesiyle yükseliyor. Ancak nasıl oluştuklarını ve nasıl sürerlilik kazandıklarını çözebilmiş değiliz” dedi.

   

  CENTAURUS A GALAKSİSİ'NİN KALBİNDE YATIYOR / WEB TV

   

  İLERİ GÖRÜTÜLEME TEKNİĞİ

  Haziran ayında, Astronomy ve Astrophysics dergisinde kara delik akımları üzerinde çalışmaları yayımlanan Müller ve ekibi, Centaurus A galaksisinin merkezinde yatan kara deliği Afrika, Güney Amerika ve Avustralya’da bulunan radyo teleskoplarla takip ediyor.

   

  TANAMI olarak bilinen radyo teleskop ağı, Centaurus A’nın kalbini görüntülüyor.

  ABD Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) Roopesh Ojha, “gelişmiş bilgisayar teknikleriyle, birçok teleskoptan elde edilen görüntüleri bir araya getirerek çok daha net ve kapsamlı görüntüler elde edebildiklerini” belirtti.

   

  TANAMI teleskoplarının çektiği görüntüde büyüklüğü sadece 15 ışık günü büyüklüğünde olan kozmik cisimler de var. Bu bilgi, elde edilen görüntünün ne kadar detaylı olduğunu da ortaya koyuyor.

   

  Centaurus A galaksisinin merkezindeki kara delik Güneş'in 55 milyon katı büyüklüğünde.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı