Gündem Haberleri

  Büyükelçi'den Akçam'a cevap

  Hürriyet Planet
  28.07.2012 - 13:46 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Clark Üniversitesi öğretim görevlisi Taner Akçam’ın 20 Temmuz’da New York Times’da yayımlanan “Türkiye’nin insan hakları ikiyüzlülüğü” yazısına bir mektupla yanıt verdi.

  Tan mektubunda, Akçam’ın yazısında Anadolu’da yaşanan bu karanlık olayın tarihiyle ilgili önemli bir kısmı dışarıda bıraktığını ve kendi kendiyle çeliştiğini belirtti.

   

  O dönemde birçok Müslüman ve Ermeni’nin hayatını kaybettiği konusunda bir şüphe olmadığını ifade eden Tan, “Şu an için Akçam, Türkiye’nin bölgemiz için insan hakları, güvenlik ve özgürlük çağrısını yanlış değerlendiriyor. Türk hükümetinin prensipli ve değerler temelinden hareket eden yaklaşımını göz ardı ediyor” dedi.

   

  Akçam, makalesinde başta Başbakan Tayyip Erdoğan olmak üzere Ankara’nın Suriye’de yaşanan çatışmalara gösterdiği tepkinin “makbul” olduğunu ancak “inandırıcı” olmadığını belirterek, “Osmanlı İmparatorluğu’nun 1900’lerin başında Türk olmayan nüfusa karşı işlediği suçları inkar etmeye devam ettiği sürece, Türkiye’nin özgürlük, adalet ve insani değerleri korumaya yönelik çağrılarının inandırıcı olmayacaktır” yorumunu yapmıştı.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı