Gündem Haberleri

  Büyükelçi Levy'i protesto eden öğrencilere dava

  A.A
  16.12.2009 - 11:05 | Son Güncelleme:

  İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy'i, Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni (KTÜ) ziyaret etmek isterken protesto ettikleri iddia edilen 31 öğrenciye, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri” gerekçesiyle, 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

  ÖĞRENCİLER BÜYÜKELÇİ'Yİ BÖYLE PROTESTO ETMİŞTİ

  Büyükelçi Levy'i, 4 Kasım 2009'da, KTÜ Rektörlüğünü ziyareti sırasında, rektörlük önünde toplanıp protesto ederek, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri” iddiasıyla, 31 öğrenci hakkında, Trabzon Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma tamamlandı.

  Hazırlanan iddianamede, öğrenciler Mustafa Kolamuç, Ufuk Yazar, Koray Karadağ, Cengiz Tütüncü, Volkan Bilgin, Mehmet Öztürk, Murat Öztürkmen, Ahmet Çağlayan Demircioğlu, Dursun Ali Koyuncu, İhsan Diliyok, Zübeyde Makar, Sevinç Açici, Fatma Bektaş, Ramazan Ustabaş, Cesur Altınkaya, Egemen Sakin, Murat Uğurlu, Seçkin Akat, Mehmet Tuğrul Kaynar, Cankat Tolga Yazar, Sezgin Azapçı, Tanju Gümüşkaya, Metehan Tuna Göre, Serdar Dağtaş, Barış Ömer Türkmen, Çağdaş Yağcı, Ayhan Algül, Hakan Yılmaz, Eren Başoğlu, Mustafa Onur Bozkurt ve Emirhan Alıcı'nın, Levy'nin ziyareti sırasında rektörlük önünde toplandığı anlatıldı.

  Bu kişilerin, Levy'nin rektörlük binasına girişini slogan ve yumurta atarak engelledikleri ve defalarca uyarılmalarına rağmen gösterilerine devam ettikleri belirtilen iddianamede, sanıkların izinsiz olarak, yasak yer sayılan kamu binasına ait eklentide kanuna aykırı olarak gösteri yaptıkları kaydedildi.

  İddianamede, bu nedenle, sanıkların 2911 sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ettikleri” gerekçesiyle, 1 yıl 6 aydan 3 yılı kadar hapsi talep edildi.

  Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde Trabzon Asliye Ceza Mahkemesinde başlanacak.

  ÖĞRENCİLERE AÇILAN BİR BAŞKA SORUŞTURMA SÜRÜYOR

  Bu arada, söz konusu 31 kişi hakkında, savcılıkça, “görevli memura mukavemet” ve “kamu malına zarar vermek” suçlarından da ayrı bir soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.

  İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, KTÜ rektörlüğünü ziyaret etmek isterken, rektörlük önünde toplanan bir grup öğrenci, Levy'i, slogan ve yumurta atarak protesto etmişti.

  Protestoların sürmesi üzerine aracından inemeyen Levy, Rektörlüğe giremeden üniversiteden ayrılmış, ziyaretini birkaç saat sonra gerçekleştirmişti.
  Polisin uyarasına rağmen dağılmayarak oturma eylemi yapan 31 öğrenci, çevik kuvvet görevlilerinin müdahalesiyle gözaltına alınmıştı. Öğrenciler, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı