GeriGündem Büyükelçi kararnamesine 'İsrail rötuşu'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  23
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyükelçi kararnamesine 'İsrail rötuşu'

Uzun süredir beklenen yeni Büyükelçi Kararnamesi bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kararnamede yer alan isimlerde sürpriz yok... Tek sürpriz, kararnamede “yer almayan” bir isim.

Şöyle ki;

Dışişleri Bakanlığı’nın ilkbaharda hazırladığı Büyükelçi Kararnamesi'nde İsrail’e de yeni bir büyükelçi atanması öngörülüyordu. Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği için Dışişleri Merkez Teşkilatı'ndan Elçi Kerim Uras’ın adı benimsendi. Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın da onayı alındıktan sonra Kerim Uras için İsrail’den resmen agreman istendi. (Diplomatik gelenek, herhangi bir ülkenin Büyükelçi atamadan önce göndereceği ülkeye ismi bildirmesini ve onay almasını gerektiriyor.

Zeynep GÜRCANLI
hurriyet.com.tr

Büyükelçi’nin görev yapacağı ülkenin verdiği bu onaya agreman deniyor)

Uras’ın agremanı İsrail tarafından beklenenden çok daha hızlı şekilde Ankara’ya gönderildi.

 

İSRAİL’E ATAMA KARARNAMEDE YOK

 

Eğer İsrail’le son Gazze krizi yaşanmasaydı Uras’ın adı da bugün yayınlanan kararnamede yer alacaktı. Ancak Gazze krizi,İsrail’in Ankara’nın “özür dile, korsanlığının bedelini tazminat olarak öde ve uluslararası komisyon kur” isteklerini kabul etmemesi nedeniyle iyice büyüdü.

Ve Bakanlar Kurulu’nda bu hafta yapılan toplantıda, en kısa zamanda olumlu yanıt alınmazsa İsrail’le diplomatik ilişkilerin düzeyinin düşürülmesi üzerinde mutabakata varıldı.

Bu durumda Kerim Uras’ın İsrail’e bu aşamada atanmasının da uygun olmayacağı görüşü benimsendi.

 

İSRAİL’E CİDDİ SİNYAL

 

Türkiye’nin kapsamlı bir Büyükelçi Kararnamesi çıkarmasına rağmen agremanı alınmış bir ismi İsrail’e Büyükelçi olarak atamaması bu ülkeye yönelik “çok ciddi bir diplomatik sinyal” niteliği taşıyor.

 

VE ATANAN BÜYÜKELÇİLER

 

İsrail’e büyükelçi atamanın dahil edilmediği bugünkü Resmi Gazete’de yer alan Büyükelçiler Kararnamesi'nde ise şu isimler yer alıyor:

İngiltere Büyükelçisi Mehmet Yiğit Alpogan, Tunus Büyükelçisi Hüseyin Naci Akıncı, Kazakistan Büyükelçisi Atilla Günay, Sırbistan Büyükelçisi Ahmet Süha Umar, Hırvatistan Büyükelçisi Umur Apaydın ve Makedonya Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal merkeze alındı.

 

Bu arada boşalan büyükelçilikler ile bazı elçiliklere de atama yapıldı.

 

Buna göre, İngiltere Büyükelçiliğine Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Ünal Ceviköz, Tunus Büyükelçiliğine Bakanlık Müşaviri Akın Algan, Kazakistan Büyükelçiliğine Rusya Büyükelçiliğinde Müsteşarı Lale Ülker, Sırbistan Büyükelçiliğine Etopya Büyükelçisi Ali Rıza Çolak, Etopya Büyükelçiliğine Şikago Başkonsolosluğu Birinci Sınıf Başkonsolosu Uğur Kenan İpek, Hırvatistan Büyükelçiliğine, Elçi, Daire Başkanı Burak Özügergin, Makedonya Elçi, Genel Müdür Yardımcısı Gürol Sökmensüer, Portekiz Büyükelçiliğine Senegal Büyükelçisi Ali Kaya Savut, Senegal Büyükelçiliğine BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Hatice Aslıgül Üğdül, Lübnan Büyükelçiliğine Elçi, Genel Müdür Yardımcısı Süleyman İnan Özyıldız, Kolombiya Büyükelçiliğine, Kolombiya Büyükelçiliği Müsteşarı Cemil Ferhat Karaman, UgandaBüyükelçiliğine Uganda Büyükelçiliği Müsteşarı Ahmet Melih Ulueren, Bahreyn Büyükelçiliğine Elçi, Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Ülker, Peru Büyükelçiliğine Peru Büyükelçiliği Müsteşarı Namık Güner Erpul, Angola Büyükelçiliğine Angola Büyükelçiliği Müsteşarı Hamit Osman Olcay, Mali Büyükelçiliğine Mali Büyükelçiliği Müsteşarı Kemal Kaygısız atandı.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle