Gündem Haberleri

  Büyükelçi: İran'ın Türkiye'den daha iyi dostu olmadı

  TRABZON (A.A)
  27.02.2006 - 12:51 | Son Güncelleme:

  İran'ın Ankara Büyükelçisi Firuz Devletabadi, “İran'ın bugüne kadar Türkiye'den daha iyi dostu olmamıştır...Aile içinde küçük sorunlar yaşanmış olabilir, ancak bunlar hiç bir zaman büyütülmemiştir” dedi.

  Devletabadi, İran'ın Trabzon Başkonsolosluğu'na atanan Mehdi Marzdar ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı (TTSO) ziyareti sırasında, Trabzon'a yaptığı ziyaretten son derece memnun olduğunu, Trabzon'da kendini evinde gibi hissettiğini belirtti. Devletabadi, Trabzon'a yaptığı ziyaretin en önemli nedeninin, bir süredir kapalı bulunan İran'ın Trabzon Başkonsolosluğu'nu yeniden faaliyete geçirmek ve başkonsolosluğa yeni atanan Marzdar'ı Trabzon bürokrasisine tanıtmak olduğunu ifade etti.

  Devletabadi, “Trabzon Başkonsolosluğu için seçtiğimiz kişinin başarılı bir kişi olmasına dikkat ettik. Marzdar, İran Dışişleri Bakanlığı'nda çok başarılı çalışmalar yapmıştı. Trabzon'da da başarılı olacağına inanıyorum. Umarım bundan sonra İran ile Türkiye arasındaki dostluklar daha da gelişir” dedi.

  “TİCARET HACMİ, UMARIM 10 MİLYAR DOLARI BULUR”

  Devletabadi, kendisinin Ankara Büyükelçiliği görevine başladıktan sonra İran ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 4 milyar 650 milyon dolara kadar çıktığına işaret etti, “iki ülke arasında turizm ve diğer alanlardaki gelirleri de eklersek, bu rakam 6 milyar doları bulmuştur. Umarım bu yıl, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 10 milyar doları bulur” diye konuştu.

  “ABD tehditleri için bundan sonra daha fazla tedirgin olacağız” diyen Devletabadi, “İran'ın bugüne kadar Türkiye'den daha iyi dostu olmamıştır. İki ülke arasında 400 yıldır savaş yapılmamıştır. Aile içinde küçük sorunlar yaşanmış olabilir, ancak bunlar hiç bir zaman büyütülmemiştir” diye konuştu.

  Devletabadi bu arada, Avrupa'daki insanların sadece Müslüman ülkeler arasında savaş olduğunu düşündüklerini, ancak Avrupa ülkeleri arasındaki savaşları düşünmediklerini ifade ederek, “Avrupalılar, 50 yıl önce kendi aralarında ne kadar savaş olduğunu, 2. Dünya Savaşı'nda ne kadar insan öldüğünü hatırlamalıdırlar “ dedi.
  Trabzon TSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy ise İran'ın Trabzon Başkonsolosluğu'nun geçmişte başarılı hizmetleri olduğunu söyledi.

  İran Başkonsolosluğu ile aralarında hiç bir sorun yaşanmadığını ifade eden Ulusoy, bu nedenle İranlı yetkililerden Trabzon Başkonsolosluğu'nu yeniden faaliyete geçirmelerini rica ettiğini anlattı.

  İran ile Türkiye arasındaki dostluğa sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Ulusoy, “İki ülke arasında günün şartlarına göre küçük sorunlar yaşanabilir. Ancak bu sorunlar bugüne kadar ciddi bir soruna dönüşmemiştir, bundan sonra da yaşanacağını zannetmiyorum. Yaşanan küçük sorunlar da iki ülke hükümetleri tarafından çözülür” dedi.
  Ulusoy, İran ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin zaman zaman 8 milyar dolara çıktığını, zaman zaman da 500 milyon dolara indiğini kaydederek, “Ancak Türk-İran İş Konseyi'ni kurduktan sonra iki ülke arasındaki ticaret hacmi, her yıl biraz daha arttı. Bunda Büyükelçi Devletabadi'nin önemli rolü vardır” diye konuştu.

  Ziyaretin ardından Ulusoy, Büyükelçi Devletabadi'ye ziyaretin anısına Trabzon TSO'nun plaketini verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı