Gündem Haberleri

  Büyükelçi Burcuoğlu Sosyalistleri uyardı

  AA
  11.01.2012 - 12:38 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu, Senato'daki Sosyalist Grup'ta yaptığı konuşmada, Meclis'te kabul edilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasa teklifinin, Senato'da da kabul edilerek onaylanmasının ikili ilişkilere yönelik sonuçlarının “çok ağır olacağı” uyarısında bulundu.

  Senatodaki Sosyalistler, Türkiye'nin görüşlerini daha yakından dinleyebilmek için Paris Büyükelçisi Burcuoğlu'nu bugünkü grup toplantısına davet etti.

  Konuşmasında, 1915 olaylarının tarihi hakkında Sosyalist senatörlere ayrıntılı bilgi veren ve teklifin onaylanmasının iki ülke arasındaki ilişkilere vereceği zarara önemle dikkat çeken Burcuoğlu, daha sonra Sosyalist senatörlerin sorularını yanıtladı.

  Bir Sosyalist senatörün, “Türkiye, yaptırım olarak ne yapabilir ki?” şeklindeki sorusu üzerine Burcuoğlu, “Bütün seçenekler açık, hiç bir ihtimali dışlamıyoruz” diyerek Ankara'nın sert tepkisini dile getirdi.

  Yine başka bir Sosyalist senatörün, yasa teklifinin AB yasaları çerçevesinde hazırlandığı iddiasını dile getirmesi ve “Siz diğer AB ülkelerine de mi karşı çıkacaksınız?”şeklindeki sorusu üzerine Burcuoğlu, bunun doğru olmadığını, AB çerçeve yasası olarak sunulmak istenmesi girişime esas olarak Fransa'nın kendisinin çekince koyduğunu hatırlattı.

  "ALET OLMAYIN"

  Mecliste kabul edilen yasa teklifinin iktidardaki Halk Hareketi Birliği tarafından hazırlandığını hatırlatan Burcuoğlu, “Bu sizin yasa teklifiniz değil, iktidarın getirdiği yasa teklifi” diyerek, “Sosyalist senatörlerin, iktidarın getirdiği teklifi kabul ederek Türk-Fransız ilişkilerinin darbe almasına alet olmamaları” uyarısında bulundu.

  Burcuoğlu, “Bu teklifi iktidar getirdi, seçimlerden sonra Sosyalistler iktidara gelince biz Türk-Fransız ilişkilerini tekrar düzeltiriz düşüncesine kapılmayın” ifadesini kullandı.

  Sosyalist grup, Ermenistan'ın Paris Büyükelçisi'ni de ayrı bir oturumda dinledi.

  Mecliste kabul edilen yasa teklifi, hükümetinin girişimiyle 23 Ocak'ta Senato gündemine getiriliyor.

  Yasa teklifi Senato genel kuruluna gelmeden önce kanunlar komisyonuna gidecek ve tayin edilecek raportör tarafından rapor hazırlanacak.

  Kanunlar komisyonunun, “anayasaya aykırı olduğu” gerekçesiyle yasa teklifini reddetme ihtimali de bulunuyor.

  SOSYALİSTLER KENDİ TEKLİFLERİNİ ONAYLAMAK İSTİYOR

  Senatodaki çoğunluğu elinde bulunduran Sosyalist senatörler, iktidardaki Halk Hareketi Birliği'ne üye bir milletvekili tarafından hazırlanan ve Meclis'te kabul edilen yasa teklifini destekleme konusunda ikiye bölünmüş durumda.

  Sosyalist senatörlerin bir kısmı, iktidar partisinin bir üyesinin hazırladığı ve Meclis'ten geçirdiği yasa teklifi yerine, daha önce Senatoya getirilen, içerik olarak aynı, farklı kaleme alınan kendi yasa tekliflerini oylamak istiyor.

  Bu yönde düşünen Sosyalist senatörler, iktidar partisinin yasa teklifine oy vermeleri halinde, seçimlerde Ermeni diasporasının oylarının iktidar partisine gitmesinden endişe ediyor ve kendi yasa tekliflerinin Senatoda kabul edilip daha sonra yasalaşması için Meclise gönderilmesini istiyor.

  Yine Sosyalist senatörler içinde başka bir grup, yasa teklifinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle gündemden çıkartılması istiyor.

  Senatoda çok fazla bir ağırlığı olmayan Yeşil Grup, dün yaptığı açıklamada, yasa teklifini desteklemeyeceklerini bildirmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı