Gündem Haberleri

  Büyükçekmece'de 'pazar' gerginliği

  Hürriyet Haber
  31.05.2010 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Büyükçekmece sahilinde kurulan gece pazarı yüzünden CHP'li Büyükçekmece Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi karşı karşıya geldi. Dört gündür süren gerginliğin artması üzerine yaklaşık 4 bin polis ve zabıta ilçeye gelerek önlem aldı.

  İki belediye arasında sahildeki pazar yeri nedeniyle yaşanan gerginlik geçtiğimiz hafta içinde başladı. Önceki yıllarda Büyükçekmece Belediyesi'nin gece pazarı olarak kullandığı sahil alanı, bu yıl Maliye Bakanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesi'nin kullanımına devredildi. Ancak pazar kurmak Büyükşehir'in yetkisinde olmamasına rağmen ilçeye gece pazarı kurmak istemesi Büyükçekmece'de olaylara neden oldu. Dört günden bu yana ilçede gerginlik devam ederken, yaklaşık 4 bin polis ve zabıta önlem aldı.

  Büyükçekmece Belediyesi yetkilileri, Maliye'nin kararı gereği sahildeki gece pazarını bu yıl kaldırdıklarını ve bu alanın yürüyüş yolu olarak düzenlenmesini beklerken Büyükşehir'in yetkisi olmamasına karşın buraya pazar kurmak istediklerini belirttiler. Büyükçekmece Belediyesi’nin yaklaşık 25 yıldan bu yana her sene dul yetim emekli ve öğrenciler başta olmak üzere maddi durumu yerinde olmayan vatandaşlara tahsis ettiği pazara İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başta Laleli esnafını taşımasına kesinlikle müsaade etmeyeceklerini dile getiren yetkililer, hukuksal alanda müracaatlarını yaptıklarını sonucu beklediklerini dile getirdiler.

  BÜYÜKŞEHİR NE DİYOR?

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada ise, bunun bir gece pazarı olmadığı bir yaz etkinliği olduğu kaydedildi. Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

  "Kordonboyu üzerindeki dolgu alanda etkinlik yapma, işgaliye verme gibi sorumluluklar İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Bu durum İlçe Kaymakamlığına ve İlçe Belediyesine bildirilmiş ve belediye bu alanı kullanmaktan vazgeçmiştir. Ancak Büyükçekmece halkından gelen yoğun talepler üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaz etkinlikleri kapsamında ilçe halkına işgaliye harcı karşılığında çeşitli stantların açılma izni verilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bu çalışma bir pazar yeri kurmadan ziyade sezonluk etkinlik faaliyetidir."

  Büyükçekmecede pazar gerginliği

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı