Gündem Haberleri

  Büyükanıt'ın konuşmasındaki gizli mesaj

  Hürriyet Haber
  02.10.2007 - 16:57 | Son Güncelleme:

  ORG. BÜYÜKANIT KONUŞTU. PEKİ BU NE ANLAMA GELİYOR?...BÜYÜKANIT'TAN KONUŞMASINDAKİ GİZLİ MESAJ.

  Büyükanıtın konuşmasındaki gizli mesaj

  Fatih Çekirge
  yazıyor

  Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın Harp Akademileri'nde yaptığı konuşmanın satır aralarında çok önemli detaylar var…

  Örneğin şu cümlesi:

  "Silahlı kuvvetlerin yerleşik düzenlemelerinin politik, hissi ve önyargılı yaklaşımlarla bozulmamasıdır"

  Nedir bu "Yerleşik düzenlemeler"?

  Başta Askeri Şura kararları olmak üzere birçok "iç düzenleme…"

  Bu mesaj çok önemli…


  Çünkü yeni Anayasa'da Askeri Şura kararlarının yargıya açılması hazırlığı var.

  Peki bu ne demek?

  Daha önceki Askeri Şura kararlarında ordudan  atılan personel için "kararlara yargı yolu açılması amacı"yla  Cumhurbaşkanı Gül ve

  Başbakan Erdoğan muhalefet şerhi koymuşlardı.

  Oysa asker ise, "bunlar yasadışı  faaliyetleri nedeniyle gönderildiler. Şimdi yargıdan döner gelirlerse orduda disiplin kalmaz" yorumunu yapıyordu.

  Şimdi Org. Büyükanıt bu sözleriyle Hükümet'e, "Böyle bir düzenlemeye karşıyız" mesajı göndermiş oldu…

  Diğer detaylara gelince

  İlk mesaj DTP'ye: "Terör örgütüne terörist diyemeyenler var. TSK'yı bölücükle  suçlayanlar var. Bu durum hukuk içinde mutlak çözülmeli..

  Yani;
  -DTP'nin kapatılması için hukuki süreç başlatılmalı… Askere karşı bu tavırların bir karşılığı olmalı.

  İkinci mesaj Hükümet'e:  İktidar Partisi'nin yeni anayasa taslağının son halini henüz görmedik. Bu yüzden yorum yapamıyoruz. Biz askerler olarak bir kez daha vurguluyoruz. Bizim taraf olduğumuz vazgeçemeyeceğimiz unsurlar vardır. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti'nin uniter devlet yapısı... Türkiye Cumhuriyeti'nin ulus devlet yapısını, bu temel yapıya dayalı laik devlet yapısı ve silahlı kuvvetlerin yerleşik düzenlemelerinin politik, hissi ve önyargılı yaklaşımlarla bozulmamasıdır. .

  Yani;
  Burada söz konusu edilen  "TSK'nın yerleşik düzenlemeleri" kavramı çok önemli. Bir süredir Askeri Şura kararlarının yargıya açılması meselesi gündemdeydi. Anayasa değişikliğinde de Askeri Şura kararlarının yargıya açılacağı haberleri yapılıyor. Org. Büyükanıt "eğer böyle bir hazırlık varsa karşı olduğumuzu şimdiden söyleyelim"  demiştir.  Bilindiği gibi Askeri Şura  kararlarında Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, "karşı şerh" koyuyorlardı. Şimdi buna bir Anayasal zemin hazırlığı  söylentisi var. Org. Büyükanıt buna karşı "TSK'nın yerleşik düzenleri politize olmasın" diye açıklama yapıyor. Yerleşik düzenleme işte o Askeri Şura kararlarının yargıya açılmaması anlamına geliyor.


  Eleştirenlere : Herkesin bir hududu vardır: Bu güne kadar kısmı suskunluğumuz devletimize, ulusumuza, birlik ve düzenimize duyduğumuz saygıdan ileri gelmektedir. Şunun bilinmesini istemekteyim, herkesin bir hududu vardır, bu hududu kimsenin zorlamaması gerekir"

  Yani;
  Org. Büyükanıt  TSK'ya yönelik eleştirilerin son dönemde arttığını, TSK ile millet arasındaki bağın yıpratılmaya çalışıldığını söylüyor. Ve buna karşı  kısmi olarak sustuklarını vurguluyor. Ancak sabrın bir sınırı vardır diyerek çok keskin bur uyarı yapıyor…

  Evet, Org. Büyükanıt  açıkça Anayasa değişiklikleriyle ilgili olarak görüş bildireceklerini söyledi.

  Bu Başbakan'ın, "herkes işine baksın" diyerek üniversiteden gelen tepkilere karşı aldığı tavra karşı bir tavır olarak da yorumlanabilir.  Bu noktada  askerin siyasete karışması eleştirileri gündeme gelecektir.

  Ancak, buna karşılık Org. Büyükanıt , "Bizim bu yorumları yapma hakkımız Anayasa'dan geliyor" cevabını veriyor.

  Bu konuşma yeni krizler mi yaratacak, yoksa Hükümet bu mesajları algılayacak mı?

  Ben algılayacağını umuyorum…

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı