GeriGündem Büyükanıt SMS’i bana da yollandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyükanıt SMS’i bana da yollandı

Büyükanıt SMS’i bana da yollandı

Başbakan Erdoğan, Malezya yolunda Orgeneral Büyükanıt’la ilgili SMS mesajının kendisine de Bakanlar Kurulu günü sabahı geldiğini açıkladı. Erdoğan, "Ulaştırma Bakanı’na soruşturma talimatı verdim" dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan Genelkurmay Başkanlığı’na atama kararının alındığı Bakanlar Kurulu toplantısı gününün sabahında evinden çıkarken cep telefonuna Orgeneral Yaşar Büyükanıt’la ilgili karalama kampanyası mesajı geldiğini açıkladı. Erdoğan, "Bakanlar Kurulu’nda mesajı anlatınca bakan arkadaşlar ’Bana da geldi, bana da’ dedi. Ulaştırma Bakanı’na soruşturma talimatı verdim, mesajların kaynağına bakılacak" dedi. Erdoğan İslam Konferansı Örgütü zirvesi için gittiği Malezya’nın Kuala Lumpur kenti yolunda 9 gazetenin temsilcilerine gündemdeki konular hakkında açıklamalar yaptı.

Sezer Akademi’de isim sordu

BAŞBAKAN, Orgeneral Büyükanıt’ın atamasıyla ilgili önemli bir ayrıntıyı aktardı:

/images/100/0x0/55eae0f7f018fbb8f89c817c
"Harp Akademileri mezuniyet töreninde Cumhurbaşkanı’na, ’Bakanlar Kurulu’nun öğleden önceki bölümünde Genelkurmay Başkanlığı’na atamayı görüşeceğiz, öğleden sonra kararnameyi Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül size getirecek’ diye bilgi verip, randevu aldık. Cumhurbaşkanı ’Kimi göndereceksiniz?’ diye sordu, ben de ’Arkadaşlarla Yaşar Büyükanıt üzerinde mutabık kaldık’ cevabını verdim. Bakanlar Kurulu’nun sabahında Vecdi Bey’i aramışlar, ’Sizin gelmenize gerek yok, kararnameyi kurye ile yollayın’ demişler. Kararname hemen onaylandı, eğer toplantı bitmeden açıklanmasaydı, Cemil Çiçek Bey, Sayın Büyükanıt’ın ismini Köşk’e yolladığımızı açıklayacaktı. Normalde atamalarda Köşk açıklama yapmıyordu, bu kez yaptı. Diğer komutanların isimleri de belirlendi ama Köşk’e yollanmadı."

YAŞ’ta sürpriz olabilir

BAŞBAKAN, "Kuvvet komutanlarında sürpriz var mı?" sorusuna da şu cevabı verdi:

"Olabilir. Cuma günü açıklanacak."

Lübnan’a asker için 3 şart

ERDOĞAN, Türkiye’nin Lübnan’a asker yollaması için 3 şart saydı:

- BM Güvenlik Konseyi’nden ateşkes kararı çıkmalı.

- Ateşkes kesinlikle sağlanmalı.

- Taraflar barış gücünü tanımalı. Lübnan’da Hizbullah dahil herkes, İsrail’de de bütün taraflar.

/images/100/0x0/55eae0f7f018fbb8f89c817e
Başbakan, Türkiye’nin İslam Konferansı Örgütü’ndeki öncelikli hedefinin 15 günlük bir ateşkes olduğunu belirtti, özellikle Körfez ülkelerinin zirveye devlet veya hükümet başkanı yerine düşük temsille katıldıklarına işaret etti.

1 Mart Tezkeresi geçmişte kaldı

BAŞBAKAN’a 1 Mart Tezkeresi de hatırlatıldı. "Basında PKK’nın Kandil’de güçlenmesi ve olayların artması üzerine ’1 Mart Tezkeresi TBMM’de geçseydi, Türkiye, Kuzey Irak’a girecek ve bu durum ortaya çıkmayacaktı’ yorumları yapılıyor. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?" diye soruldu. Erdoğan şu karşılığı verdi: "Bence bu tip tartışmaların artık kimseye faydası yok. 1 Mart tezkeresi geçmiş olsaydı nasıl durumda olacaktık. Bileniniz var mı? Bu nedenle geçmişe değil, artık geleceğe bakmalıyız. Geleceği nasıl kurarız onu konuşmak lazım."

Yabancı sermayeye bence sınır olmamalı

ERDOĞAN uluslararası medya patronu Rubert Murdoch’un TGRT’yi satın alırken RTÜK yasası uyarınca hisse sınırına takılmasını konu alan bir soruyu şöyle yanıtladı: "Bence medyada yabancı sermayeye sınır olmamalı. Zaten kanun öyleydi, ben dışarıdayken Meclis’te değişti. Sınırı kaldırmak için kanunu yeniden getirebiliriz."

Başbakan, bir gazetecinin, "Ama efendim, Murdoch’un Fox TV’sinin İsrail yanlısı yayınlarını izlerken insanın içinden televizyonu kaldırıp pencereden atmak geliyor" yorumuna gülerek ve şakayla karışık şu tepkiyi gösterdi: "İyi de, benim de bazı yerli kanalları izlerken televizyonu kaldırıp atmak geliyor içimden."

2 ayrı günlük

BAŞBAKAN’ın ATA uçağında çalışma odasındaki masasının üstünde AKP’nin bir ajandası vardı. Erdoğan, "Günlük mü tutuyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Evet ama benimki daha çok programların yer aldığı bir günlük. Diğerini danışmanım Yalçın Bey (Akdoğan) tutuyor, belgeleriyle birlikte. Yayınlamayı düşünüyorum. Ama başbakanlığı bıraktıktan sonra mı, yoksa siyaseti noktalayınca mı, asıl soru bu."

6 saat için 24 saat uçuş

BAŞBAKAN Erdoğan’a Devlet Bakanı Mehmet Aydın, danışmanları Egemen Bağış ile Ömer Çelik ve 9 gazeteci eşlik etti. Erdoğan toplam 6 saat kaldığı İKÖ zirvesi için gidiş-dönüş tam 24 saat uçtu. Gazeteciler uçuş ekibinin bile mesai nedeniyle değişeceğini öğrenince, "Keşke biz de ekip değiştirseydik" diye şakalaştı.

Baykal’a kimseden tepki yok

ERDOĞAN, Ordu’daki olaylı fındık mitingine de değindi ve CHP lideri Deniz Baykal’ın, Cüneyd Zapsu için "Bacaklarını kırarım" ifadesine sert tepki verdi:

"Benim ağzımdan bir ’ya’ kelimesi çıkınca ’Başbakan argo konuşur mu?’ diye yazıyorsunuz. Deniz Baykal, ’Cüneyd Zapsu’nun bacaklarını kırarım’ dediğinde kimse tepki göstermiyor. Oysa ben öz benliğimle konuşuyorum ama hiçbir siyasi muhatabım için edebi aşacak ifade kullanmıyorum. Ordu mitinginde öyle söylendiği gibi 100 bin değil Emniyet’e göre 30 bin kişi vardı. Ayrıca hepsi Ordulu, Giresunlu fındık üreticisi değildi. Muhtarlar Birliği Başkanı’nın orada ne işi vardı?

CANLI YAYIN TALİMATI Başbakan fındıktaki fiyat düşüşü nedeniyle Danışmanı Cüneyd Zapsu’nun suçlanmasına itiraz etti ve şunları söyledi:

"Fındıkta halk suçlunun Fiskobirlik yönetimi olduğunun farkında ama çözümü bizden bekliyor. Fındık üreticisinin durumu iyi diyemeyiz. Ekonomik programı, dengeleri bozmadan çözüm bulacağız. IMF’yi suçluyorlar ama bu konuda IMF ile hiç görüşmedik. Odalar Birliği ile görüştük, borsa kurulacak, fiyatı piyasa belirleyecek. Zapsu fındık olayında kesinlikle spekülasyonların içinde değildir. Fiskobirlik Yönetim Kurulu başkanı günah keçisi yaratmaya çalışıyor. Cüneyd Bey’e de güvenilir, sözlerini kesmeden cımbızla ayıklamadan yayınlayacak medyaya açıklama yapmasını söyledim. ’Daha iyisi görsel medyada canlı yayın yap, işi bilenlerle birlikte çık’ dedim.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle