Gündem Haberleri

  'Büyükada'ya altı hapis

  Fırat ALKAÇ / İSTANBUL
  18.07.2017 - 22:45 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Büyükada’da toplantı yaptıkları otelde 5 Temmuz’da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneği temsilcisi 10 kişi, savcılıktan mahkemeye sevk edildi.

  Terör örgütlerinin amaçları doğrultusunda toplumsal kaosa dönüşen hareketlenmeler yaratmak amacıyla toplantı düzenledikleri iddia edilen şüphelilerin DHKP-C, FETÖ ve PKK soruşturmalarında adı geçen kişilerle görüşme kayıtları ise delil olarak gösterildi.

  İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği İdil Eser, Veli Acu, Günal Kurşun, Özlem Dalkıran ve İsveç vatandaşı Ali Ghravi ile Alman vatandaşı Peter Steudtner’in ‘Silahlı terör örgütüne yardım etmek’ suçlamasıyla tutuklanmalarına karar verdi. Tutuklamada gizli tanık ifadeleri de dikkate alındı.

  Mehmet Şehmus Özbekli, Nalan Erkem, Nejat Taştan ve İlknur Üstün yurtdışına çıkış yasağıyla bırakıldı. 

  MERKEL'DEN SERT TEPKİ
  Almanya ve İsveç’ten Büyükada tutuklamalarıyla ilgili açıklama geldi. Alman vatandaşı insan hakları aktivisti Peter Steudtner’le ilgili Berlin’de bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Merkel, tutuklama kararını sert bir dille kınadı. Merkel, “Biz bu tutuklamanın net olarak tamamen haksız olduğu kanısındayız” dedi.

  İSVEÇ: ENDİŞELİYİZ
  İsveç Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jessica Garpvall ise İsveç vatandaşı Gharavi’nin tutuklanmasından dolayı endişeli olduklarını belirtti.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı