Gündem Haberleri

  Büyük uyarı

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trenler durdu

  Doktorlar çalışmadı

  Öğretmenler derse girmedi

  Emek Platformu'na üye sivil toplum örgütlerine mensup kamu çalışanları, dün tüm yurtta bir günlüğüne iş bıraktılar. Eylem nedeniyle özellikle banliyö trenleri çalışmazken, hastanelerde acil servisler dışında hizmet verilmedi. Öğretmenler de bir çok yerde derslere girmediler. Kamu çalışanları düzenledikleri mitinglerle sorunlarını dile getirdiler. Memur ve işçilerin dünkü eylemi, son yılların en büyük eylemi oldu. Sokaklara dökülen kamu çalışanları, meydanlarda seçim kampanyalarında bile görülmeyen kalabalıklar oluşturdu. Ankara'da Kızılay Meydanı'nda 25 bin memur ve işçi toplandı. Konya'da eyleme katılan 6 bin memur ve işçiye vatandaşlar ve öğrenciler de destek verince, Karatay Medresesi Meydanı'nda 30 bin kişi toplandı. İzmir Konak Meydanı'nda toplananların sayısı 25 bin olurken, protesto gösterilerine Mersin'de 20 bin, Adana'da 15 bin, Antalya, Aydın, Kayseri, Gaziantep'te 10 bin, Eskişehir ve Trabzon'da 6 bin, Bursa, Uşak ve Sivas'ta 5 bin kişi katıldı.

  SİYASİLER YUHALANDI

  Memur ve işciler, dün Ankara'da sabah saatlerinden itibaren işyerlerinin önünde toplandılar. Gruplar halinde Kızılay'a doğru yürüyüşe geçen işci ve memurlar, saat 09.30'dan itibaren Kızılay Meydanı'nı doldurmaya başladılar ve davullar eşliğinde halay çektiler. Sloganlar atan kalabalık, ekonomik taleplerini dile getirdi. Kızılay Meydanı'nda toplanan yaklaşık 25 bin işçi, memur ve emekliye hitap eden Emek Plaformu Dönem Sözcüsü ve Memur Sen Genel Başkanı Fatih Uğurlu, hükümetin, işçilerin, kamu çalışanlarının ve emeklilerin sosyal ve ekonomik haklarını gaspetmeye çalıştığı söyledi. Memur ve işçiler, eyleme destek için gelen siyasileri yuhaladılar. Uğurlu'nun konuşmasının ardından Emek Platformu Başkanlar Kurulu ve yöneticileri, TBMM'ye giderek Başkan Ömer İzgi ile görüştü. Basına kapalı görüşmede, Emek Platformu'nun taleplerini içeren bir dilekçe de, Başkanlar Kurulu üyeleri tarafından İzgi'ye sunuldu. Memur maaşları için öngörülen yüzde 10'luk zammın yetersiz bulunduğunun vurgulandığı metinde, kamu çalışanlarının sosyal durumlarının iyileştirilmesi ve İş Güvencesi Yasa Tasarısı'nın da bir an önce çıkarılması istendi.

  Maaş ve savaş

  Beyazıt'tan Sultanahmet'e yürüyen binlerce memur ve işçi, yaşam zorluklarını anlatan pankartlar taşıyıp, sloganlar attılar. İşçilerin elindeki en ilginç pankartlardan birinde de, ‘160 milyon maaş, yangınla savaş’ yazıyordu.

  Keçeciler arka kapıdan kaçtı

  İzmir'deki gösteriler sırasında Valilik binasında bulunan Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, arka kapıdan çıkmak zorunda kaldı. Keçeciler'in makam otomobilini ön kapıdan arka kapıya giderken gören göstericiler ‘yuh’ çekti. Gösteriler sırasında meydanlar hayli renkliydi. Mersin'deki gösterilere avukatlar da cüppeleriyle katıldı. Çanakkale de Belediyenin İdare Müdürü ‘‘Kırmızı Hüseyin’’ lakaplı Hüseyin Erdoğan da eylemde yerini aldı. Eskişehir'de IMF Türkiye Masası Şefi Cottarelli'yi taklit eden bir memur IMF'nin direktiflerini okudu. Bazı yerlerde mendil açan memurlar, ‘‘Fitre ve zekatlarınızı memurlara verin’’ diye dilendi.

  İSTANBUL AYAKTAYDI

  İstanbul'da, solcusu sağcısı, siyasi yelpazenin bütününden memur ve işçi sendikalarına üye yaklaşık 20 bin kişi dün Beyazıt'dan Sultanahmet Meydanı'na yürüyerek hak aradı. Emek Platformu'nu oluşturan 15 kuruluşa üye işçi, memur yüzde 10'luk zammı sloganlar atarak protesto ederken, hükümeti istifaya çağırdı. Eylemcilere EP, ÖDP, SİP ile tutuklu ve hükümlü aileleri ve üniversite öğrencileri de destek verdi. Sultanahmet Meydanı'nda toplanan onbinlere hitap eden KESK Başkanı Siyami Erdem, hükümet teslim olsa bile, Türk halkının İMF'ye teslim olmayacağını söyledi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, Türkiye'nin karartılmak istendiğini belirterek, buna izin vermeyeceklerini vurguladı. İş bırakma eylemine, İstanbul'da en büyük katılım demiryolu, sağlık ve eğitim alanında oldu. Haydarpaşa ve Sirkeci garlarında, seferler, önceki gece 24.00'ten itibaren durdu. Eyleme Atatürk Havalimanı'ndaki, Devlet Hava Meydanları İşletmesi memurları da katıldı ancak seferler aksamadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Deniz Otobüsleri, İETT otobüsleri, tramvay ve metro seferlerinde ise aksama olmadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı