Gündem Haberleri

  Büyük sorumsuzluk

  Hürriyet Haber
  06.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çocuklarını uyurken arabada tek başına bırakıp alışverişe gittiler. Bir süre sonra uyanıp çığlıklar atarak ağlayan minik yavrunun yardımına mahalle halkı koştu. Henüz 2 yaşındaki Furkan arabadan çıkartılarak karakola götürüldü. Belki de ölümle sonuçlanabilecek böyle bir sorumsuzluk karşısında ana-babaya büyük öfke yağdı.

  Daha önce yaşanan faciaları, acı olayları hiç örnek almadılar. Sadece birkaç dakika sürecek diye alışverişe çıkan Aslan çifti, arka koltukta uyuyan biricik çocukları Furkan'ın üzerine otomobilin kapısını kilitleyerek gittiler. Furkan'ın uyanıp, hıçkırıklara boğulması üzerine çevrede toplanan mahalle sakinleri isyan etti. Küçük Furkan, güçlükle kurtarılırken, bir süre sonra geri dönen anne-baba, çocuklarını göremeyince dünyaları başlarına yıkıldı. İhmalkâr baba Bekir Sami Aslan ile eşi Ayşe Aslan, çocuklarına sağsalim kavuştular ama hayatları boyunca unutamayacakları bir ders aldılar.

  Pantolon alıp geleceklerdi

  Yeni aldığı pantolonun paçasını katlatmak için veren Bekir Sami Aslan, iş dönüşü eşi ve oğlunu da yanına alarak Zeytinburnu'ndaki mağazaya gitti. Öğle uykusunu kısa kesen 2 yaşındaki Furkan, Güngören'deki evlerinden yola çıktıktan kısa bir süre sonra uyumaya başladı. Arka koltuğa yatırılan Furkan mışıl mışıl uyurken, mağazanın önünde ve yakınında park yeri bulumayan Aslan, arkadaki Odabaşı Sokak'a otomobilini park etti. Genç karı-koca Furkan'ı uyandırmaya kıyamayınca arka koltukta bıraktılar. Havasız kalmaması için camı aralık bırakan Bekir Sami-Ayşe Aslan çifti ‘‘nasıl olsa birkaç dakika sonra geleceğiz’’ diyerek otomobilin kapısını kilitleyerek ayrıldılar.

  Ağlamaktan perişan oldu

  Bir süre sonra gürültüler üzerine uyanıp, anne babasını yanında bulamayınca paniğe kapılan Furkan ağlamaya başladı. Zeytinlik Mahallesi, Odabaşı Sokağı sakinleri saat 22.00 sıralarında yol kenarına park edilmiş 34 YH 766 plakalı Opel Vectra marka otomobilde hıçkıra hıçkıra ağlayan çocuğu görünce şaşkına döndüler. Bir taraftan küçük çocuğu kurtarmak için çalışmalara başlayan mahalle sakinleri, diğer yandan kaçırılmış olması ihtimaline karşı polise haber verdiler. Anne-babasının yokluğu nedeniyle paniğe kapılan Furkan'ın şaşkınlığı, çevresindeki kalabalığı görünce daha da arttı. Çevrede toplanan çok sayıda kişi, anne-babanın ihmalkarlığına isyan etti. Olay yerine gelen polis ekibi ve mahalleli, ihmalkar anne-babanın giderken yarı açık bıraktığı camdan bir sopa sokarak kapıyı açmaya çalışırken, korkudan titreyen Furkan'ı yatıştırmak için çikolata verdiler. Yaklaşık 1,5 saat süren kurtarma operasyonu ssonrası minik Furkan'ı otomobilin araladıkları camından çıkarmayı başaran polisler perişan haldeki çocuğu sakinleştirebil-mek için büyük çaba sarfetti. Bu arada otomobilin sileceğine, dikkatsiz anne-baba için, ‘‘Böyle velilik olmaz. NOT: Çocuk Merkez Karakolu'nda bulunuyor’’ yazılı not bıraktılar. Genç karı-koca, birkaç dakikalığına diye çıktıkları alışverişten tam iki saat sonra döndü. Otomobilin çevresindeki kalabalığı görünce şaşkına dönen Aslan çifti çocuklarının arabada olmadığını fark edince şok geçirdi. Kendilerine bırakılan notu görünce biraz olsun rahatlayan çift, bu sefer de mahallelinin tepkisiyle karşılaştı. ‘‘Bu nasıl sorumsuzluk. Ya çocuğu kaçırsalar. Ya da başına bir şey gelse. Yaşanan olaylardan hiç mi örnek almıyorsunuz?’’ diye bağıran vatandaşlar, Aslan çiftini karakola gönderdi. Biricik çocuklarını karakolda çikolata yerken gören Aslan çiftinin korkusu, bir anda mutluluğa dönüştü. Asırlar gibi gelen iki saatten sonra anne-babasına kavuşan Furkan'ın korkuları sona erdi. Sorumsuz çift, küçük Furkan'ı kucaklayarak yaşadıkları korku dolu dakikalardan kurtulmaya çalışırken, karakol amirinden azar işittiler. Aslan çifti, karakol amirinden aldığı nasihatten sonra, bir daha böyle bir hata yapmayacaklarına dair söz verdiler. Oğlunu bir daha hiç yalnız bırakmayacağını söyleyen Ayşe Aslan, ‘‘Eşimin pantolonunun paçasını katlatmaya vermiştik. Onu almak için gittik. Gündüz uykusunu iyi almayan Furkan yolda uyudu. Aslında uykusu ağırdır. Gece yattığında sabaha kadar uyanmazdı. İşimiz de birkaç dakika süreceği için uyandırmaya kıyamadık. Hemen geleceğiz diye düşünüp onu otomobilde bıraktık. Havasız kalmaması için otomobilin camını aralık bıraktık. Herhalde; çevredeki gürültülerden ya da geçen arabaların sesinden uyandı. Bizim de birkaç dakika süreceğini düşündüğümüz alışverişimiz, başka şeyler çıkınca uzadı’’ dedi.

  İki bebeğin feci sonu

  ABD'de sorumsuz aileleri tarafından otomobilde yalnız başlarına bırakılıp, kapı üzerlerine kilitlenen iki bebek havasızlıktan ölmüştü. Korkunç olay 29 Nisan 1998'de Arkansas eyaletinde meydana geldi. 23 yaşındaki Ricky Leon Crisp, 16 aylık kızı Vicky Fraley ve henüz 4 aylık yeğeni Sydney'i yanına alarak arkadaşı Justin Griffith ile mantar toplamaya gitti. İki kafadar, Vicky ve Sydney'i 27 derece sıcaklığa otomobilde bıraktılar. Mantar aramaya dalan iki adam, güneş altında araçta bekleyen çocukları unuttular. Crips ve Griffith, tam 8 saat sonra geri döndüklerinde havasızlıktan ve susuzluktan ölmüş iki bebeğinin cesedini buldular. Savcı Brad Butler, ‘‘O kadar çok acı çekmişler ki, 16 aylık bebek, küçücük elleriyle kendi saçlarını köklerinden yolmuş’’ dedi. Öte yandan yine ABD'nin Utah eyaletinde geçen ay, yaşları 2 ila 6 arasında değişen 5 kız çocuğu, oynamak için girdikleri otomobilin bagajında sıcaktan ve havasızlıktan boğularak ölmüştü.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı