GeriGündem Büyük maraton başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büyük maraton başlıyor

İlköğretim okullarında son sınıflarda öğrenim gören on binlerce öğrenci için start 26 Kasım'da verildi. Öğrencilerin Anadolu ve Fen liselerine yerleştirilmesi için gerçekleşecek olan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na başvurular 13 Aralık Perşembe günü sona eriyor.

Adaylar, başvuru belgesi ve kılavuzunu öğrenim gördükleri okul müdürlüklerinden bir milyon lira karşılığında alabilecekler.

Fen liselerine başvurabilmek için adayların 6 ve 7'nci sınıflarda Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerinin her birinin yıl sonu notunun en az dört olması gerekiyor. Diğer okullara girebilmek için de bazı koşullar gerekiyor. Bu koşullar da kılavuzdan öğrenilebilecek.

Sınav, 9 Haziran 2002 Pazar günü Türkiye‘de tüm il merkezleri ve bazı ilçeler ile yurtdışında Lefkoşa, Trablus, Riyad, Medine, Cidde ve Aşkabat’ta Milli Eğitim Bakanlığı'nca gerçekleştirilecek.

Başvuru sayısının fazla olması durumunda MEB yeni sınav merkezleri belirleyebilecek. Sınavda akademik yeteneği ölçme ağırlıklı Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler testleri uygulanacak. Saat 10.00'da başlayacak sınav iki saat sürecek.

Sınav sonuçları 2002 Temmuz ayının son haftası içinde açıklanacak. Sınav sonucunda okullara toplam 109 bin 496 öğrenci alınacak.

2002 OKÖSYS'nin toplam kontejanı geçen yıla göre yüzde 16'lık artışla 109 bin 596'ya çıkarılırken, Anadolu liselerine 45 bin 430, fen liselerine 4 bin 392, Anadolu öğretmen liselerine 7 bin 296, anadolu imam hatip liselerine 7 bin 344, Anadolu mesleki teknik liselere 39 bin 360, MEB'e bağlı sağlık meslek liselerine 160 öğrenci yerleştirilecek.

Özel fen liselerine 4 bin 362, özel anadolu meslek liselerine 90 kontenjan verilirken, diğer bakanlıklara bağlı kurumlardan adalet meslek liselerine 160, tarım meslek liselerine 710, Tapu ve Kadastro Meslek Lisesi'ne 100 ve Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi'ne de 46 öğrenci alınacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle