Gündem Haberleri

  Büyük Londra Oteli

  Hürriyet Haber
  01.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunan asıllı mimar Manoussos tarafından inşa edilen bina, yüzyılın ilk yarısında İstanbul'un en gözde otellerinden biriydi. Bir zamanlar, eşsiz Haliç manzarası ile ünlü olan Büyük Londra Oteli, bugün eski görkeminden çok şey yitirmiş durumda.

  ‘‘Beyoğlu İlçesi'nde, Kallavi Sokağı'nın köşesindedir. Adını, Avrupa'da daha 18. yy'da başlamış olan bir turizm modasından alır. 1700'lü yıllardan itibaren Batı'nın ilk turistleri olarak İngilizlerin, İsviçre'yi ve Riviyera'ları görmek üzere gezilere başlamaları, bu ülkelerde onlar için açılan ilk görkemli otellere de, İngiliz isimlerinin verilmesine yol açmıştı. Beyoğlu'nun 1800'lü yılların son çeyreğinde en makbul yerleşim ve gezinti yeri olan Tepebaşı Meydanı'nda İstanbul'un da ilk otel binaları dizilmeye başlayınca, bunlardan biri, ‘‘Grend Hotel de Londres’’, az ötedeki ise ‘‘Bristol’’ adını aldı.

  Londra Oteli 1891'de, yan sokağa adı verilen Glavany'lerin ahşap konağının yerinde, L.Adamopoulos ve N. Apergis adlı iki ortak tarafından otel olmak üzere, zamanın bütün konforu ile kagir olarak inşa ettirildi.’’ diye yazıyor Çelik Gülersoy İstanbul Ansiklopedisi'nde.

  Ceneviz kökenli Levantenler

  Binanın mimarının yine bu dönem yapılarından Bristol Oteli'nkiyle aynı olduğu sanılıyor: Yunan asıllı Manoussos. Bina, 19. yüzyıl sonlarının karmaşıklığını yansıtan eklektik özellikler gösteriyor. Cephede tam bir aksiyalite hakim. İkinci katın orta aksında yer alan karyatidler, birer heykel değerinde.

  Mimar Manoussos batılı meslektaşlarını örnek alarak tüm dünyada moda olan akımı İstanbul'a getirerek binanın ön yüzünü süslemiş. Yan yüzde ise pencere üstündeki kemerler ve kornişler devam ediyorsa da boydan boya uzanan plastr ve karyatidlere yer verilmemiş.

  Çelik Gülersoy Büyük Londra Oteli'nin sahiplerini şöyle anlatıyor: ‘‘1926 tarihli İstanbul Rehberi'ndeki ilana göre, o tarihlerdeki sahibi Moulatich'dir. 1930'larda ve 40'larda mülkiyet, tapu kaydına göre, d'Andria ailesine geçmiştir. Ceneviz kökenli bu Levanten aile, meydanın Asmalımescit tarafında yer alan pasaj-apartmana (günümüzdeki Sosyal Sigortalar binası) sahipti.

  1982’de onarıldı ama...

  Otelin mülkiyeti Giovanni d'Andria, İvon ve Maria arasında paylaşılmış, işletme ise, aynı aileden John adlı bir kişiye verilmişti. Günümüzdeki malikler, 1950'lerin Beyoğlu nüfus dokusuna getirdiği değişimin buraya bir yansıması olarak Seyfettin, Zeynep, Süleyman, Ali İhsan ve İbrahim Hüzmeli'dir.’’

  Büyük Londra Oteli yüzyılın ilk yarısında beyaz cephesi ve kapıda duran iri kıyım, pala bıyıklı, sevimli kapıcısı M.Krippa ile İstanbul'un en gözde otellerinden biriydi. O yıllarda tam manasıyla olmasada batıya dönük bir otelcilik anlayışıyla yönetiliyordu. Her katta genel bir banyo ve genel tuvaletler vardı. Yalnız tek bir banyolu odası vardı. Isıtma sobalarla yapılıyordu, daha sonra kömürlü merkezi ısıtma sistemine geçildi.

  Bu yıllarda otele gelenler servisin iyiliğinden ve Meşrutiyet Caddesi'ne bakan lobiye oturdukları zaman görünen Haliç manzarasının güzelliğinden söz ediyorlar.

  Büyük Londra Oteli 1982 yılında, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'ndan alınan kredi ile onarıldı. Daha önce turistik oteller sınıfına dahil olmayan otel bu onarım ile Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nın şartlarına uygun bir hale geldi. Anıtlar Yüksek Kurulu'nca ikinci derece tarihi bina olarak tescil edilen binanın onarım çalışmalarında oda sayısı değiştirilmedi; her katta 12 olmak üzere dört katta toplam 48 oda var. Çatıda ise daha küçük boyutta altı oda yer alıyor. Hüzmeli ailesi oteli aldıktan sonra zaten bütün odalara lavabo, duş ve klozet konmuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı