Gündem Haberleri

  Büyük kaçış

  Hürriyet Haber
  29.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hızı zaman zaman saatte 200 kilometreyi bulan ve yavaş yavaş New Orleans kentine yaklaşan yüzyılın en güçlü kasırgası Georges'tan kaçabilmek için 1.5 milyon insan yollara döküldü. Yetkililer, New Orleans'ın Venedik'e dönmesinden korkuyorlar. Binlerce insan, New Orleans'ın en büyük kapalı arenasına sığındı.

  ABD'de ‘‘Georges kasırgası kâbusu’’tüm şiddetiyle sürüyor. Kasırganın 8 metre yüksekliğindeki dalgalarla kıyıyı dövmesi, ayrıca kente metrekareye 60 santim yağış bırakması bekleniyor. Bu durumda New Orleans'ın özellikle kıyı şeridi ve Fransız Mahallesi'nin (French Quarter) tamamiyle sular altında kalacağı bildirildi. Deniz seviyesinden 1.5 metre aşağıda bulunan ve Mississippi nehrinin ağzında bataklık araziye kurulmuş olan New Orleans'ı kötü saatlerin beklediği haber verildi.

  Bourbon Sokağı'nda dört mevsim canlı ve neşeli caz müziği yükselen barların hepsinin sessizliğe büründüğü, tıklım tıklım dolu olan ve turist kaynayan kumsallar bomboş kaldığı belirtildi. Meteoroloji yetkilileri Georges kasırgasının 1969 yılında kenti vuran Camille kasırgasıyla hemen hemen eşit güçte olduğunu belirttiler. O tarihte 259 kişi hayatını kaybetmişti.

  ARENAYA SIĞINDILAR

  Kent yetkilileri, şehirde sadece 150 bin kişiyi alacak kapasitede barınak bulunduğunu ifade ettiler. Bu yüzden yaklaşık 1.5 milyon kişi, 10 ve 55 nolu şehirlerararası yollarda tampon tampona ilerlemeye çalışarak kenti terk ediyor. Polis yetkilileri, son arabalar da şehirden ayrıldıktan sonra şehirlerarası yolların trafiğe kapatılacağını bildirdiler. New Orleans'a gidiş geliş tüm uçak seferleri iptal edildiği için havayoluyla kentten ayrılmak mümkün değil.

  Bu arada New Orleans'ın ve dünyanın en büyük kapalı arenası Superdome, büyük bir insanlık dramına ev sahipliği yapıyor. New Orleans'ın merkezinde, 5 hektarlık bir alanı kapsayan dev arena, fırtınadan kaçanlar için bir sığınak merkezine dönüştü. Superdome'a sığınanların sayısının 10 bini bulduğu kaydedildi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı