Gündem Haberleri

Büyük ittifak

Hürriyet Haber
03.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

ANAP ile DSP'nin yerel ve genel seçimlerle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kağıt üzerinde yazılı olmayan bir ittifaka girişecekleri öğrenildi. Yerel seçimlerde İstanbul, Adana, Bursa gibi illerin ANAP'a bırakılması düşünülürken İzmir, Ankara, Eskişehir DSP'ye bırakılıyor.

Koalisyon ortakları DSP ve ANAP'ın bundan sonraki seçimlerde kağıt üzerinde görünmemek kaydıyla bir seçim ittifakına girecekleri öğrenildi. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Cumhur Ersümer, ‘‘Bir işbirliği ihtimaline binayen oy tabloları üzerinde incelememiz var’’ diyerek ittifakın işaretlerini verdi. DSP-ANAP blokunun ilk olarak yerel seçimlerde bu işbirliğini deneyecekleri belirtildi. Buna göre il ve ilçe örgütlerinin tespitleri de gözönünde bulundurularak hangi ile veya ilçede hangi partinin seçim kazanabileceği üzerinde çalışma yapılıyor. Her iki partiden yetkililer, henüz isimlendirme üzerinde bir çalışma yapılmadığını ancak en üst düzeyde Belde teşikilatlarına kadar böyle bir fikir jimnastiğinin bulunduğunu da kabul ettiler.

İLLERE GÖRE ADAYLAR

ANAP ve DSP yetkilileri belediye seçimleri için tabloyuda şöyle gördüklerini ifade ettiler:

İstanbul: ANAP'ın şansı daha yüksek. ANAP Ali Talip Özdemir ile seçim kazanabileceğini düşünürken, Ecevit'in en yakın arkadaşı Devlet Bakanı Hüsamettin Özkan'ın, Fatih Belediye Başkanı Sadettin Tantan ile yakınlığı ve Ecevit'in beğenisi bu isme avantaj sağlıyor.

Ankara: Her iki parti birbirine yakın görülsede, DSP'li Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz'ın seçilme şansı yüksek görülüyor.

Bursa: ANAP'lı Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker, DSP tarafından da beğeniliyor.

İzmir: DSP, ANAP'tan önde. DSP İzmir milletvekili Ahmet Piriştina her iki parti tarafından sıcak bulunan bir isim. Ancak Kutlu Aktaş'ın kabul etmesi halinde ibrenin ANAP'a kayması da mümkün.

Eskişehir: DSP az bir farkla seçimi DYP'ye vermişti. DSP kesin görünüyor.

Zonguldak: DSP açık farkla önde.

Adana: İzmir'e bağlı olarak buranın hangi partide kalacağı belirlenecek. Ancak ANAP daha şanslı görünüyor.

Antalya: ANAP ağırlıklı.

Kocaeli: Adaya bağlı olarak her iki partiden de olabilir.

Bu illerin dışındaki illerde de iki partinin birlikte seçimi kazanması halinde ittifakı sözkonusu olacak.

YEREL SEÇİMLERDE SIKINTI

Yerel seçimlere ilişkin ittifak özellikle ANAP'ı düşündürüyor. ANAP yöneticileri çok iyi bir koalisyon ortağı olarak uyumlu bir tablo sergilediklerini tabanda eskisi kadar farklı değerlendirmelerin olmadığını ancak yine de kendileri açısından bütün seçmeni yönlendirmekte sıkıntıları olabileceğini ifade ettiler.

Genel seçimlerde ANAP ile DSP arasındaki ittifakın işleyişi ise daha farklı olacak. Her iki parti seçimlerden sonra da blok olarak hareket edeceklerini, yeterli çoğunluğa ulaşmaları halinde koalisyon kuracaklarını seçimlerden önce liderleri aracılığıyla ifade edecekler.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

ANAP ve DSP yönetimi Cumhurbaşkanlığı seçiminde de hayata geçirmeyi planlıyor. Seçim sonrası milletvekili dağılımına göre Cumhurbaşkanı Demirel'in görev süresinin uzatılmasının sözkonusu olabileceği aktarıldı. Ancak bu yöndeki Anayasa değişikliğinin yapılamaması halinde her iki partinin ortak aday çıkaracağı öğrenildi.Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı