Gündem Haberleri

  Büyük devletler sabırla kazanır Kuzey Irak için acele etmeyin

  Reha ERUS
  31.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜSİAD heyetini kabul eden İtalya Başbakanı Romano Prodi, terör konusunda Türkiye’ye destek mesajı verdi.

  TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın Avrupa ülkelerinde teröriste terörist denilmediğine dikkat çekmesi üzerine Prodi, "Yazılanlara aldırmayın. PKK, terör örgütüdür. Büyük devletler sabırla kazanır, unutmayın. Türkiye, Kuzey Irak’a girme konusunda acele etmesin" dedi.

  KASIM ayında açıklanacak Avrupa Komisyonu Türkiye İlerleme Raporu öncesinde Avrupa Birliği (AB) başkentlerinde yürüttüğü bilgilendirme faaliyetlerine Brüksel, Londra ve Madrid’in ardından Roma’da Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), İtalya Başbakanı Romano Prodi’den terör konusunda destek istedi. Terörle mücadele konusunda Türkiye’yi desteklediğini vurgulayan Prodi, "Sabırlı olun, acele etmeyin" mesajı verdi.

  HAKLISINIZ AMA SABREDİN: Daha önce AB Komisyonu Başkanlığı sırasında da TÜSİAD heyeti ile görüşen ve AB üyelik sürecinde Türkiye yanlısı bir tutum sergileyen Prodi, Chigi Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede Türkiye’ye verdiği desteği bir kez daha dile getirdi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ başkanlığındaki heyetle yaklaşık bir saatlik bir görüşme yapan Prodi, AB ve ekonomik gelişmelerin yanı sıra terör konusunda da Türkiye’ye destek mesajı gönderdi. Terörle mücadele konusunda Türkiye’yi haklı bulduklarını dile getiren Prodi, "Aman dikkat" uyarısı da yaptı. Prodi, "Büyük devletlerin sabrederek, zamanı iyi yöneterek bu işi halledebildiklerini unutmayın" diyerek Türkiye’ye acılarına rağmen, sabırlı olmasını ve Kuzey Irak’a girmekte acele etmemesini önerdi.

  PKK RESMEN TERÖRİSTTİR: Prodi, Kuzey Irak’a girilmesi halinde bu argümanın Avrupa medyası ve Türkiye’nin AB’ye girmesini istemeyen çevrelerce kullanılacağına dikkat çekti. TÜSİAD heyeti ise Prodi’ye, Türkiye’nin terörle mücadelesinde, sözel destekten de öte AB ülkelerinde terör örgütünün finansal kaynaklarının kesilmesinin, terör örgütü elemanlarının barındırılmaması ve tutuklanmaları gibi konuların büyük önem taşıdığını anlattı. Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın İtalya da dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde medyanın teröriste terörist denmekten kaçındığını hatırlatması üzerine ise Prodi, şöyle konuştu: "Bu konuda son derece haklısınız. PKK, AB’nin resmen terörist olarak ilan ettiği örgütlerden biridir. Bu konunun tartışılmasına bile gerek yok. Kim ne yazarsa yazsın gerçek, PKK’nın terörist olduğudur."

  REFORMLARA DEVAM EDİN: Türkiye’nin ekonomik reformlar konusunda önemli bir başarı elde ettiğini de dile getiren Prodi, AB ile ilişkiler konusunda şöyle konuştu: "Türkiye’yi destekliyoruz. AB ülkelerinin çoğunluğu da destekliyor, bazılarının endişeleri olabilir ama Türkiye reform sürecini devam ettirerek bunları giderebilir. Hükümetinizin başarısını izliyoruz. Şimdiye kadar bu konuda elde edilmiş çok önemli bir başarı var. Bu konuda bir güven sorunu yok. Bugüne kadar yaptıkları bundan sonra yapacaklarının da göstergesi. Yeter ki zaman kaybetmeden reformları devam ettirin. Türkiye’nin başarısı hem kendi menfaatine hem de AB’nin yararına olacaktır."

  Desteğinizi daha yüksek sesle dile getirmelisiniz

  TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İtalya Başbakanı Romano Prodi’ye Türkiye’ye verdiği destek konusunda teşekkür ederken, bu desteğin daha yüksek sesle dile getirilmesini istedi. "Karşıt sesler azınlıkta olsa da daha çok dikkat çekiyor, kamuoyu da bundan yanlış etkileniyor" diyen Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Kamuoyonu doğru bilgilendirmek için, hep beraber sesimizi daha yüksek çıkarmalıyız. Kamoyunun karşıt görüşlerden olumsuz etkilenmesine izin vermemeliyiz" diye konuştu. Görüşmenin ardından gazetecilere bilgi veren Arzuhan Doğan Yalçındağ, Cumhuriyetin 84’üncü yılını kutlamaktan "gurur ve mutluluk" duymakla birlikte, "aynı zamanda çok acılı, kederli ve öfkeli" olduklarını belirterek, "Bu karışık duygularımızı, Sayın Prodi’yle de paylaştık. Kederimizi ve öfkemizi anlamaları gerektiğini belirttik. Prodi’ye, terörizmle mücadelemizde bir müttefik olarak bize destek vermeleri gerektiğini söyledik" diye konuştu.

  Prodi, Akdeniz işbirliği için Sarkozy gibi düşünmüyor

  İTALYA Başbakanı Prodi’yle yapılan görüşmede Akdeniz İşbirliği meselesinin de ele alındığına değinen Aruzhan Doğan Yalçındağ, İtalya’nın bu konuda Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’den farklı bir yaklaşım içerisinde olduğunu kaydetti. Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Sayın Prodi’nin bu konudaki yaklaşımı, Sayın Sarkozy’nin yaklaşımı gibi değil. Prodi, Akdeniz ülkeleri arasındaki yapılacak bir işbirliğinin, AB’ye katkı sağlayacağını düşünüyor. Birinin diğerinin alternatifi gibi görülemeyeceğini söylüyor. Biz de aynı görüşü paylaşıyoruz" diye konuştu.

  ABD, NATO ve AB yanımızda olmalı

  TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Türkiye’nin güvenlikle ilgili her konuda özverili bir şekilde NATO’nun yardımına koşmuş olduğunu hatırlatarak, "Hem ABD hem NATO, hem de AB, terörle müdahalemizde bizim yanımızda olmalıdır. Şimdi de onların bize yardımcı olma zamanıdır" dedi. Yalçındağ, "Bu işler sadece ekonomik işbirliğiyle yürümüyor. Türkiye olarak şu an en önemli sorunumuz terörle mücadele olduğuna göre, bu konuda da bizlere yardım etmeleri gerekiyor" diye konuştu. TÜSİAD’ın siyasi ve sosyal konulara da girmek durumunda kalmasının "Türkiye’nin ihtiyacından kaynaklandığını" vurgulayan Arzuhan Doğan Yalçındağ, "Aslında bizler birer işadamıyız. Ama Türkiye’nin ilerleme sürecinde, TÜSİAD tüm bu konularda her zaman fikir üretti, lobi çalışmaları yaptı ve etkili oldu. Bu çerçevede, bunu yapmayı da sürdürmek durumundadır" diye konuştu. Yalçındağ, "Terör konusunda da bizim söyleyeceğimiz bir şey yok. Bu, teknik bir konudur. Biz AB’ye sadece ’sesimizi duyun’ diyebiliriz. Devletimizin alacağı tavrın da arkasında oluruz" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı