Gündem Haberleri

  Büyük abi talimat veriyor

  Umut ERDEM/ANKARA
  06.01.2015 - 01:13 | Son Güncelleme:

  Soruşturma Komisyonu’nun dört eski bakanı Yüce Divan’a göndermemesi kararı ile ilgili milletvekilleri şu değerlendirmelerde bulundular:

  BU VAHİM BİR TABLODUR

  CHP Grup Başkanvekili Levent Gök: AKP’nin ve Cumhurbaşkanı’nın talimatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ağır yolsuzluk ve rüşvet olayının nasıl kapatılmaya çalışıldığına tanık olduk. Çıkan sonuç üzücüdür. Vicdanları yaralamıştır. Bu vahim bir tablodur. Türkiye siyaseti AKP’li üyelerin kararıyla kara bir gün yaşamaktadır. Bu kararla bakanlar aklanmış değildir. AKP’nin komisyon üyeleri büyük abilerden gelen talimatları uygulamışlardır. Vicdan sahibi olduğunu düşünen AKP’lilere sesleniyorum. Birinci sınavı kaybettiniz. Türkiye’ye kötü örnek oldunuz. Genel Kurul’da telafi edecek misiniz? Başbakan ‘Kolunu kopartırız’ diyordu. O sözünün altında kaldın. Başbakan değilsin. Başbakanlık görevini yapan bir büyük abi sana talimat veriyor ve o talimatla işlerini görüyorsun.

  MAHKEMEYE GÜVENMEYEN ZİHNİYET

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural: Komisyonun 22 Aralık’ta yapması gereken oylamanın bugüne (düne) kalması milletvekilleri üzerinde baskı ve tehdit oluşturulduğunun açık göstergesidir. Milletvekilleri, Meclis iradesinin aklama ya da karalama yeri olmadığını, kararın Yüce Divan tarafından verilmesini temin etmelidir. Yüce Divan’ı darbe yeri olarak gören, komisyonun iradesini darbe girişimi olarak nitelendiren garabetle; üyelerini kendilerinin atadığı mahkemeye bile güvenmeyen zihniyetle karşı karşıyayız.

  SOKAĞA ÇIKAMAYACAKLAR

  MHP’nin Soruşturma Komisyonu Üyesi Mesut Dedeoğlu: Bugün tarihi, vicdanların sızladığı bir gün. Dört bakan mahkemelerden kaçırıldı. ‘Toplanan delillerin hukuka aykırı olduğu’ gerekçesiyle bu kararı vermişlerdir. Para kasalarını, ayakkabı kutularını, tapelerin tamamını yok hükmünde saydılar. Hükümet hukuka müdahale etmiştir. Sayısal çoğunluklarıyla Yüce Divan’a göndermediler; ama sokağa çıkamaz hale gelecekler.

  KILIÇDAROĞLU: YOLSUZLUK KABULÜ

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kararı Twitter’dan eleştirdi: “Suçsuz olan şerefli adamların, hesap verme korkusu olmaz! Yüce Divan’a gidilmemesi yolsuzluğun bizzat kabulünden başka bir şey değildir!”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı