GeriGündem ‘Bütün işte görünüyor’ demiştiniz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Bütün işte görünüyor’ demiştiniz

‘Bütün işte görünüyor’ demiştiniz
refid:27940797 ilişkili resim dosyası

MECLİS Soruşturma Komisyonu’nda iktidar ile muhalefet arasındaki son hesaplaşma ‘rapor’ üzerinden gerçekleşti.

CHP’li üyeler, muhalefet şerhlerinde 6 aylık sürecin perde arkasında yaşananlarla ilgili gelişmeleri de anlatarak Komisyon Başkanı Hakkı Köylü’ye, “Reza Zarrab. Bütün işin her tarafında o görünüyor” sözünü anımsattılar. AK Parti’nin gerekçesinde ise teknik takip ve dinlemelerde “Kanuni sınırların aşıldığı” belirtildi. Raporun sonuç bölümü, ekler ve klasörler dışında 500 sayfaya yaklaştı.
Raporda AK Partili üyelerin gerekçelerinin anlatıldığı bölüm 190 sayfadan oluşurken, CHP 233 sayfayla, MHP de klasörlerle birlikte 702 sayfa karşı oy yazdı. CHP’li üyeler Erdal Aksünger, Rıza Türmen, Emre Köprülü ve Osman Korutürk’ün imzasını taşıyan karşı oy yazısında, eski bakanlarla ilgili olaylar örgüsü, tapeler ve bağlantılar ayrı ayrı irdelendi. Muhalefet şerhinden bazı değerlendirmeler şöyle:

DİNLEYEBİLİRİZ DEMİŞTİ

“16 Ekim 2014’deki toplantıda Komisyon Başkanı’nın ‘Arkadaşlar, bakın, çok önemli gördüğümüz kişilerden birincisi Reza Zarrab. Bütün işin her tarafında o görünüyor. Happani’yi de burada dinleyebiliriz’ ifadesiyle mutabakata varılmış olmasına rağmen, ısrarcı olduğumuz dosyanın tamamına konu şahısların dinlemelerinin tüm komisyon üyelerinin bulunduğu esnada yapılması görüşümüze uygun davranmamıştır.

YEMLEMEK LAZIM

Tüm dosya kapsamına bakıldığında Zarrab’ın ileride bir gün lazım olur düşüncesiyle de mümkün olduğu kadar çok bakan ile rüşvet ilişkisi kurmak isteğine de yönelik bir işlev görmüştür. Zarrab’ın ‘yemlemek lazım’, ‘yakında tüm kabine kefil olacak’ gibi beyanları bunu açıkça göstermektedir.

KUTUNUN GELDİĞİ KESİN

İfadelerden çikolata kutusunun geldiği kesindir. Zarrab’ın ifadesi çikolata kutusunun içine 500 bin dolar konulduğunu doğrulamaktadır.

BAYRAKTAR BÖLÜMÜ

(Bayraktar dosyasında) Maddi menfaatlerin tamamı Erdoğan Bayraktar’ın nüfuzunu kullanması suretiyle sağlanan maddi menfaatlerdir. Sağlanan menfaatlere örnek vermek gerekirse; oğlunun firmalarına ihale/alım işi verilmesi, inşaat yıkım işinin tanıdıklara verilmesi, ev alımında indirim, büfe tahsisi sayılabilir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle