Gündem Haberleri

  Bütçe hedefi saptı, yurttaş akla geldi

  ANKA
  09.10.2007 - 14:15 | Son Güncelleme:

  Gelir ve kurumlar vergisi artırılamazken, kamu açıklarını kapatmada en kolay yöntem olan “dolaylı vergiler”le yurttaşa yüklenme yöntemi yeniden gündeme geldi.

  Bütçe gelirlerinin hedefin altında kalması üzerine dengeleri sağlamak amacıyla bazı ürünlerde ÖTV artışı beklenirken, yurttaşların belli bir gelir ya da kar üzerinden olmayıp, tüketimleri dolayısıyla fiyatın içinde ödedikleri bu tür dolaylı vergilerin payının zaten yüzde 66’ya ulaştığı belirlendi.

  Vergi gelirleri hedefindeki sapma dolayısıyla hükümetin mali dengeleri sağlamak için bir ek tedbir paketiyle akaryakıt ve sigarada ÖTV artışına gitmesi bekleniyor. Ancak, zaten devletin vergi gelirinin üçte ikisi, vergi adaletsizliğini artıran bu tür dolaylı vergilerden oluşuyor. İlk sekiz aydaki 99 milyarlık vergi gelirinin yaklaşık 22 milyarını tek başına akaryakıt ile alkollü içkiler ve sigaradan alınan ÖTV oluşturuyor. Belli bir kar ya da gelire bağlı olmayan, tüketimden alınan dolaylı vergilerin toplam tutarının ise sekiz ayda 65 milyar doları aştığı dikkati çekiyor.

  EYLEM PLANI YURTTAŞIN CEBİNE YÖNELİK

  Vergi gelirlerine ilişkin gerçekleşmelerin beklentinin altında kalması nedeniyle sıkıntı yaşayan hükümetin, dolaylı vergileri artırması bekleniyor. Yılın son çeyreğine ilişkin Eylem Planı’nı açıklayan Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren bu konunun önümüzdeki günlerde açıklanacağını bildirdi. Ancak, akaryakıt ürünleri ve alkollü içecekler üzerindeki nispi Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) 1 puan, sigaradaki maktu verginin de 15 YKr artırılması bekleniyor. Söz konusu artışların ÖTV ve KDV yoluyla yıllık 1.5 milyar YTL'lik ek gelir sağlayacağı hesap ediliyor.

  HER 100 YTL VERGİNİN 66’SI DOLAYLI

  Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre ise Ocak-Ağustos döneminde 99 milyar 322 milyon YTL olan toplam vergi gelirlerinin sadece 34 milyar 239 milyon YTL’sini, bir gelir, kar ya da servet üzerinden alınan “doğrudan vergiler” oluşturdu. Buna karşılık, herhangi bir gelir, kar, rant ya da servet üzerinden alınmayıp, yurttaşların satın aldıkları mal ve hizmetler nedeniyle fiyatının içinde ödedikleri “dolaylı vergiler”de sekiz aylık tahsilat ise 65 milyar 54 milyon YTL’ye ulaştı.

  AKARYAKITTAN SEKİZ AYDA 14 MİLYAR ÖTV ALINDI

  Dolaylı vergiler kapsamında en fazla tahsilat 24 milyar 976 milyon YTL ile ÖTV yoluyla gerçekleşti. Bunun da 14 milyar 53 milyon YTL’si akaryakıt ve doğal gazdan, 6 milyar 353 milyon YTL’si sigara ve tütün mamullerinden, 2 milyar 443 milyonu motorlu taşıtlardan, 1 milyar 319 milyonu alkollü içkilerden alındı. Dayanıklı tüketim mallarından sekiz ayda 690 milyon, kolalı gazozlardan da 118 milyon YTL ÖTV tahsil edildi.

  Yurt içinde tüketim harcaması yapanlar fiyatın içinde olmak üzere sekiz ayda toplam 10 milyar 880 milyon YTL KDV ödedi. İthal mallardan alınan KDV ise 16 milyar 958 milyon YTL’ye ulaştı.

  Devlet dairelerinde işlem yapanlar 3 milyar 122 milyon harç, 2 milyar 398 milyon damga vergisi ödedi. Cep telefonu abonelerinden 2 milyar 731 milyon YTL özel iletişim vergisi alındı. Banka ve sigorta işlemleri yapanlar 2 milyar 91 milyon YTL vergi öderken, şans oyunu oynayanlardan 221 milyon YTL vergi alındı. Bu arada dolaylı vergi niteliğindeki gümrük vergilerinin sekiz aylık tutarı da 1 milyar 652 milyon YTL oldu.

  BÜTÇE GELİRİNİN YARIDAN FAZLASI

  Sekiz ayda 65 milyar YTL’yi aşan dolaylı vergiler toplam vergi gelirlerinin yüzde 65.5’ini, merkezi yönetim bütçesi gelirlerinin de yüzde 51.1’ini oluşturdu. Diğer bir deyişle devlet toplam bütçe gelirlerinin yarıdan fazlasını yurttaşların tüketimleri dolayısıyla ödemek zorunda kaldıkları dolaylı vergilerden sağladı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı