Gündem Haberleri

  Bush'un yeni lakabı:Et adam

  Hürriyet Haber
  21.10.2003 - 11:03 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George W. Bush'un Güneydoğu Asya gezisinden ilginç notlar ABD basınına yansırken, en çok konuşulan konu, Bush'un kendisini ''Et Adam'' (Beef Man) olarak nitelemesi oldu.

  Washington Post gazetesinin haberine göre, Japonya Başbakanı Junichiro Koizumi'nin, Tokyo'da akşam yemeği sonrasında düzenlenen fotoğraf çekiminde, ABD Başkanı Bush'u, ''Et Adam'' diyerek çağırması,leyicileri olduğu kadar, Bush'u da şaşırttı. Bu sır, cumartesi günüBeyaz Saray, Bush'un Asyalı gazetecilere verdiği röportajların metinlerinin yayınlanmasıyla çözüldü.

  Bush, Fuji televizyonuna verdiği röportajda, çiğ balıktan özellikle hoşlanmadığı bilindiği halde suşinin tadına bakıp bakmayacağı sorusuna karşılık, ''Ben bir et adamıyım. Biliyorsunuz iyieti severim. Japonlar, dünyadaki en iyi etlerden bazılarına sahip. Ancak iyi bir konuk olarak evsahibimden özel bir menü talep edecek değilim'' dedi. Washington Post'a göre, Koizumi, bu ipucunu aldıktan sonra, Başkan Bush'a biftek ikram etti.

  ABD'nin eski başkanlarından baba George Bush da, dönemin Japonya Başbakanı'nın önünde kusmuş ve günlerce haberlere konu olmuştu.
     
  'TAVUK ADAM'DAN İYİDİR'
     
  Süpermen gibi çizgi kahramanlara benzeyen yeni lakabı, muzip Amerikan basını mensupları tarafından ''Beefman'' olarak tek kelimeyleyazılan Bush, cumartesi günü yeni lakabıyla ilgili olarak, ''Bence Tavukadam'dan daha iyidir'' dedi.

  Washington Post gazetesi, ''Bush biraz erken konuşmuş olabilir. O akşam Filipinler devlet yemeğinde yerel bir balık olan lapu-lapu ikramedildi'' ifadesine yer verdi.

  Bush'un, Asya ziyaretne ''Vahşi Batı'yı'' taşıdığı yorumunda bulunan Washington Post gazetesi, yine Asyalı gazetecilere verdiği birröportajda, ABD Başkanı'nın, Avustralya Başbakanı John Howard'ı, ''Güneydoğu Asya'da terörizme karşı bir şerif'' olarak gördüğünü söylediğini de yazdı.

  Gazeteye göre, Texaslı Bush, bir gazetecinin, ''Avustralya Başbakanı Howard'ı, Güneydoğu Asya'da terörizme karşı şerif yardımcısıolarak mı görüyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''Hayır, biz onu şerif yardımcısı olarak görmüyoruz. Şerif olarak görüyoruz. Arada fark var''yanıtını verdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı