Gündem Haberleri

  Bush'un Irak'a ilgisi sürüyor

  Kasım CİNDEMİR / WASHİNGTON
  15.01.2002 - 01:46 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, ‘‘Türkiye, son bir kaç yıl içinde insan hakları ve demokrasi alanında büyük ve inanılmaz ilerlemeler kaydetti’’ dedi.

  Bir grup Türk basın mensubuna Beyaz Saray'da açıklamalarda bulunan Rice, Türkiye ile ABD'nin ekonomik ilişkileri geliştirmesi gerektiğini belirtti ve Türkiye'yi hoşgörülü ve ılımlı İslam'ın model ülkesi olarak tanımladı.

  Başbakan Bülent Ecevit, Washington'a varmadan bir kaç saat önce konuşan Rice, Türkiye'nin ABD ile ticaretinin artmasının yollarını aradıklarını, ancak bunun biraz zaman alacağını söyledi.

  Türkiye'nin terörizme karşı başlatılan savaşta ABD'ye verdiği destekten duydukları memnuniyeti özellikle dile getiren Rice, ‘‘Türkiye terörden çok çekmiş bir ülke, tutumu bizim için sürpriz olmadı’’ diye konuştu.

  SADDAM HEP SORUN OLDU

  Saddam
  'ın komşuları ve bölge için bir tehdit olduğunu, kitle imha silahları peşinde koştuğunu belirten Rice, ‘‘Irak halkı daha iyi bir rejimi hak ediyor. Konuya Başkan Bush'un ilgisi sürüyor. Irak 11 Eylül'den önce de sorundu sonra da’’ açıklamasında bulundu.

  Türkiye'nin son bir kaç yıl içinde insan hakları ve demokrasi alanında büyük ve inanılmaz ilerlemeler kaydettiğini ifade eden Rice, Ankara ile Atina arasındaki sorunların çözümü için çalışmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı