Gündem Haberleri

  Bush'tan Predator teklifi

  Hürriyet Haber
  28.10.2007 - 10:26 | Son Güncelleme:

  /images/100/0x0/55ea0a8ff018fbb8f8664001HABUR'DA HEYECAN YARATAN ABD HELİKOPTERİNİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

  CBS televizyonunun haberine göre ABD, Türkiye’ye insansız uçak ‘Predator’ ile PKK istihbaratı sağlayacak...

  Uçaklar PKK kamplarının üzerinde uçup fotoğraf çekecek ve koordinatları belirleyecek. Toplanan bilgiler, Türkiye’ye aktarılacak...

  Amerikan CBS televizyonu ‘özel haber’ adı altında yayınladığı haberinde Dış İlişkiler Konseyi Düşünce Örgütü’nden Steven Cook’un Pentagon kaynaklarından öğrendiği bilgileri aktardı. Buna göre Amerika’nın Irak’ta istihbarat toplamak ve direnişçilerin yerlerini belirlemek için kullandığı insansız uçakların en gelişmişi olan ‘Predator’ler, Kuzey Irak’a gönderilerek PKK kampları konusunda istihbarat bilgisi toplanacak. İnsansız uçaklardan çekilen fotoğraflar ve kampların koordinatları Türkiye’ye aktarılacak.

  ERDOĞAN'A RAPOR VERİLECEK

  Bu şekilde Türkiye’nin bu kamplara özel tim ve komandolarla hava indirme ya da karadan nokta operasyonu yapma imkanı olacak. ABD böylece on binlerce askerin geniş çaplı bir kara operasyonu yapmasını da engelleme şansını elde edecek. Cook’a göre Pentagon’da bununla ilgili planlar yapılmaya başlandı. Bu istihbarat raporları, 10 gün sonra ABD Başkanı Bush bir araya gelecek olan Erdoğan’ın önüne konacak.

  NASIL ÇALIŞIYOR?

  Predator insansız uçakları Balad’daki Amerikan üssündeki insansız uçak kumanda merkezinden yönetiliyor. Tek uçak iki yetkili tarafından kontro ediliyor. Biri uçağın pilotluğunu yaparken diğeri ise istihbarat faaliyetleri için görüntü alıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı