GeriGündem Bush'tan kürtaj karşıtlarına açık destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush'tan kürtaj karşıtlarına açık destek

ABD Başanı George W. Bush, ülkeyi en fazla bölen sosyal mesele olan kürtaj konusunda kürtaj karşıtlarına açık destek vererek, “Bu haklı davada biz kazanacağız” dedi.

ABD'nin tamamında kürtajın yasallaşmasının 33'üncü yıldönümünde çeşitli eyaletlerde kürtaj karşıtı gösteriler düzenlenirken Bush, bazı protestocularla telefonda görüştü.

Verilen bilgiye göre Bush, kürtaj karşıtlarından, bu konuda Amerikan halkının daha büyük bir bölümünün desteğinin alınması için çalışmalarını isteyerek, “Bu, yurttaşlarımızın vicdanlarına hitap eden ve Amerika'nın en derin ilkelerinde kökleri bulunan bir dava. Tarih, böyle haklı bir davada bizim kazanacağımızı söylüyor” ifadelerini kullandı.
Kürtaja karşı çıkan çevreler, en yüksek yargı makamı Yüksek Mahkeme'de ağırlığın iki yeni yargıcın atanmasıyla birlikte muhafazakarlara kaymakta olduğu bir dönemde, zaman içinde kürtaja izin veren 1973 yılındaki kararın tersine çevrileceğini umuyor.

Kürtaj konusu, ABD'de muhafazakar Cumhuriyetçi Parti ile sosyal meselelerde daha liberal konumdaki Demokrat Parti arasında temel bölünme noktalarından birini oluşturuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle