GeriGündem Bush'tan Chirac'a: Kovboy arıyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush'tan Chirac'a: Kovboy arıyorum

İlişkileri onarmak için Avrupa’ya çıkarma yapan ABD Başkanı George W.Bush, sonunda Fransa Cumhurbaşkanı Chirac ile de buzları eritmeye başladı. Chirac ile önceki akşam Brüksel’de yemek yiyen Bush, konuğuna ‘Jacques’ diye ön adıyla hitap etti, Teksas’taki çiftliğinde ağırlayıp ağırlamayacağıyla ilgili soruya da ‘iyi bir kovboy arıyorum’ diye esprili bir yanıt verdi.

IRAK savaşının başladığı günlerde kendilerine destek olmadığı için ‘Chirac bu aralar çiftliğime gelemez’ diyen ABD Başkanı Bush, ikinci döneminde Avrupa’daki ilk akşam yemeğini Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile yedi. Siyasi ayrılıklar sürse de sembolik jestlerle yakınlaşma mesajı verildi.

ABD Başkanı George W.Bush, Chirac’a Brüksel’deki ABD Büyükelçiliği’ndeki akşam yemeğinde ev sahipliği yaptı. Yemekten önce basına görüntü verilirken Bush ‘Ne zaman Jacques ile buluşsam, danışmanları tarafından iyi bilgilendirildiğini görüyorum’ dedi. Chirac ise ‘Irak konusunda aynı görüşte olmasalar da’ ABD başkanıyla ‘sıcak bir ilişki’ yaşadığını söyledi. ABD tarafı mönü tercihiyle dostane bir jestte bulunmayı tercih etti.

FRENCH FRIES’IN DÖNÜŞÜ

Ana yemek olarak trufl soslu istakozlu risotto ve kırmızı şarap soslu biftek ve garni olarak patates sunuldu. ABD Başkanı Bush, patateslerin ‘Fransız usulü kızartma’ (french fries) olduğunu açıkladı. Irak savaşı sırasında ABD Kongresi’nin restoranında mönüde yer alan patates kızartmasının adı ‘özgürlük patatesi’ (freedom fries) olarak değişmişti.

Bush, ‘Bu benim yeniden seçildikten sonra Avrupa toprağındaki ilk akşam yemeğim ve bu yemek Jacques Chirac ile, bunun bir anlamı olmalı’ dedi.

Fotoğraf çekiminde ilişkilerin Chirac’ı Teksas’taki çiftliğinde ağırlayacak kadar iyileşip iyileşmediğiyle ilgili soruya Bush’un yanıtı ‘iyi bir kovboy arıyorum’ oldu. Bush, Chirac’ı ‘kovboy’ olarak görüp görmediğine açıklık getirmezken, Chirac’ın espriyi pek anlamadığı görüldü. Eski tarım bakanı olan Chirac’ın sığırlar konusunda uzman olduğu biliniyor. Amerikalı yetkililer, Chirac’ın bu yıl ABD’yi ziyaret etmesinin beklendiğini belirtiyorlar. Yemekten sonra iki lider, Irak, İran, İsrail-Filistin ilişkileri, ABD’nin Çin’e yönelik ambargonun kaldırılmasıyla ilgili itirazları ele alındı.

Ulusal Siyasi Bilimler Vakfı’nın Fransa-ABD uzmanı Nicole Bacharan, ‘Bu adamlar, asla dost olamayacak. Ancak ikisi de pragmatist. Birlikte çalışmaları gerektiğini ve doğru jestleri biliyorlar’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle