Gündem Haberleri

  Bush, yeniden nükleer santral inşası istedi

  MILWAUKEE (A.A)
  21.02.2006 - 08:01 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George Bush, ABD'nin petrole bağımlılığından kurtulması için, 2010 yılına kadar yeniden nükleer santraller inşa edilmesini istediğini söyledi.

  Bush, Wisconsin eyaletindeki Milwaukee'de yaptığı bir konuşmada, ”Sanıyorum yeniden nükleer santral inşa etmeye başlamamız lazım” dedi. Geçen yıl sadece 2 şirketin nükleer santral inşa etmek istediğini, bu yıl ise bu sayının 9'a yükseldiğini söyleyen Bush, adını açıklamadığı bu şirketlerin 19 civarında nükleer santral planladığını kaydetti ve “Bu da bizim önemli bir hedefe ulaşmamıza olanak sağlıyor. Bu hedef, 2010 sonuna kadar nükleer santral inşasına yeniden başlayacak olmamızdır” ifadesini kullandı.

  Bush, “Petrol ya da doğalgaz gibi enerjiler konusunda yabancı kaynaklara daha az bağımlı olmak istiyorsak, nükleer enerji gibi alternatif kaynaklarla ileri gitmeliyiz” ifadesini kullandı.

  Nükleer enerjinin güvenli ve temiz bir enerji olduğunu belirten Bush, bununla birlikte hassas malzemelerin yayılması konusunda bir risk bulunduğunu da kabul etti. 100'den fazla nükleer santrale sahip ABD'de 70'li yıllardan bu yana yeni santral inşa edilmediğini biliniyor. Kömürün ardından ikinci sırada gelen nükleer enerji, Amerikalılar tarafından tüketilen elektriğin yüzde 20'den biraz fazlasını karşılıyor.

  Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, “haddini aşması halinde” ABD'nin petrol musluğunu kısacaklarını söylemişti. Dünyanın beşinci petrol üreticisi Venezüella, 1,5 milyon varili ABD'ye olmak üzere günde yaklaşık 3,2 milyon varil petrol ihraç ediyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı