Gündem Haberleri

  Bush Pentagon'da stratejik oturum düzenledi

  A.A.
  04.01.2006 - 20:02 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George W. Bush, ABD'nin Irak'taki askeri gücünün ilk etapta 17'den 15 tugaya indirilmesinin planlandığını ve eğitimine büyük önem verilen Irak'ta ordu ve polis gücünün kuvvetlendirilmesiyle birlikte, bu yıl sonunda daha fazla Amerikan askerinin çekilmesinin gündeme gelebileceğini söyledi.

  Başkan Bush, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da, terörizme karşı global savaşa ilişkin bir strateji oturumuna katıldı.

  Bu toplantıda ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın yanı sıra ulusal güvenlik yetkilileri ve ABD'nin Ortadoğu'daki kuvvetlerinin komutanı Orgeneral John Abizaid, Irak'taki kuvvetlerin komutanı Orgeneral George W. Casey yer aldı. ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad da oturuma Bağdat'tan telefonla katıldı.
  Pentagon'daki oturumun ardından açıklama yapan Başkan Bush, Irak'taki asker sayısını, “Washington politikalarına göre değil”, sahadaki komutanların ihtiyacına göre azaltacağını belirtti. Irak'ta 2005 yılında demokrasinin ilerlemesi yönündeki çabaların, yapılan üç seçimle büyük başarı kazandığını savunan Bush, şimdi Irak ordusu ve özellikle polis gücünün eğitimine eğileceklerini, ordu ve polis gücü güçlendikçe, Amerikan askerlerinin Irak'taki sayısının azaltılmasının daha çok gündeme geleceğini kaydetti.

  ABD Başkanı, Irak'taki Amerikalı komutanların, buradaki tugay sayısını 17'den 15'e indirmeyi uygun gördüğünü ve bu yönde düzenleme yapılacağını belirtirken, bu yıl sonuna doğru, uygun görülürse asker sayısını daha da azaltmaya yönelik düzenlemelerin gelebileceğini ifade etti.

  POLİS GÜCÜNE “KOALİSYON GEÇİŞ TİMLERİ” EKLENECEK

  Bush, Irak polis gücünün eğitilmesi konusuna konuşmasında özellikle eğilirken, polis gücünün daha başarılı bir hale getirilmesi için “koalisyon geçiş timlerinin” bu polis gücü içine yerleştirileceğini söyledi. Başkan Bush, koalisyon gücü askerlerinden oluşacak bu timlerin, son dönemde çok eleştiri alan Irak polis gücüne, operasyonlar arasında kalan zamanda, insan hakları ve hukuk kuralları konusunda da eğitim vereceklerini belirtti. George W. Bush, Irak'ın istikrarı için ülkede demokratik bir “birlik hükümetinin” önemli olduğunu, yüzde 70 katılımın sağlandığı son seçimlerin Saddamcılar ve El Kaide'ye ciddi bir yenilgi anlamına geldiğini söyledi.
  Komutanların, Irak'ta 215 binden fazla Iraklı askerin ve polis gücünün, ülkenin güvenliğinden sorumlu olduğunu söylediğini aktaran Bush, bu rakamın Ocak 2005 tarihinde sadece 85 bin olduğuna dikkat çekti. Bush, “Bu yıl sonunda, eğer Iraklılar beklediğimiz gibi güvenlik ve siyasi alanda gelişme kaydetmeyi sürdürürse, Irak'taki yeni hükümetin liderleriyle daha fazla asker azaltma konusunu konuşabiliriz. Ancak benim kararım sahadaki koşullara ve komutanlarımızın tavsiyelerine dayanacak. Washington'daki bazı çarpık siyasi takvimlere göre değil. Siyasetin, Irak'ta doğru şeyi yapmanın önüne geçmesine izin vermeyeceğim” dedi.
  ABD Başkanı, Afganistan'ın da, terörle mücadelede Irak'tan sonra ikinci büyük cephe olduğunu söyledi ve NATO başta olmak üzere uluslararası toplum devreye girdikçe ABD'nin Afganistan'daki varlığını giderek azaltacağını, sadece bölgede terörist avındaki özel kuvvet ekiplerinin kalacağını belirtti.
  Başkan Bush, ayrıca West Virginia'da meydana gelen maden kazasında ölen 12 işçinin yakınlarına başsağlığı diledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı