Gündem Haberleri

  Bush, Ben Bernanke'yi aday gösterdi

  Hürriyet Haber
  24.10.2005 - 21:57 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray'da gazetecilerin önüne Bernanke ve Greenspan ile birlikte çıkan Bush, açıklamasında, “Müthiş bir mesleki yaşamı olan Bernanke, yeni görevinde de çok başarılı olacak” dedi.

  Görevinden ayrılacak olan Greenspan'i öven Bush, “Greenspan'in başarılarını sürdürecek doğru kişi Bernanke” diye konuştu.

  Bush'dan sonra söz alan Bernanke, kendisine gösterdiği güvenden dolayı Başkan Bush'a teşekkür ederek, “Görevim onaylanırsa amacım, Amerikan halkının refahının ve ekonomik istikrarının sürdürülmesi olacak. Birinci önceliğim de Greenspan döneminde benimsenen politikaların devam ettirilmesi olacak” dedi.

  Ben Bernanke'nin görevinin, Kongre'nin üst kanadı olan Senato tarafından onaylanması gerekiyor.

  51 yaşındaki Bernanke, şu andaki görevi olan Beyaz Saray'daki Ekonomik Danışmanlar Kurulu Başkanlığı'na geçen haziran ayında getirilmesinden önce, üç yıl süreyle Merkez Bankası'nın idare kurulu üyeliğinde bulunmuştu.

  Uzmanlar, saygın bir ekonomist olarak tanınan Princeton Üniversitesi'nin eski öğretim üyelerinden Bernanke'nin, Merkez Bankası'nın şimdiki efsanevi başkanı Greenspan ile yakın görüşlere sahip olduğunu belirttiler. İki ekonomist arasındaki kayda değer tek görüş ayrılığının, Bernanke'nin enflasyon hedeflemesi politikasından yana, Greenspan'in ise buna karşı olmasından kaynaklandığı bildirildi.

  1975 yılında Harvard Üniversitesi'ni bitirdikten sonra doktorasını 1979'da Massachusetts Institute of Technology'de tamamlayan Bernanke, ”çok zor bir konu olan ekonomi, bir otomobili, motoru çalışırken tamir etmeye benziyor” demesiyle tanınıyor.

  Bush'un Merkez Bankası Başkanlığı'na Bernanke'yi aday göstereceği yönündeki haberlerin ilk olarak ortaya atılmasına Wall Street borsası olumlu tepki verdi ve Dow Jones sanayi endeksi hemen 100 puanlık bir sıçrama yaptı.

  18 yıl aralıksız sürdürdüğü ABD Merkez Bankası Başkanlığı görevini gelecek ocak sonunda bırakacağını geçen aylarda açıklayan 79 yaşındaki Greenspan, bu göreve eski başkanlardan Ronald Reagan döneminde getirilmişti. Eski başkan baba George Bush döneminde de görevini sürdüren Greenspan, Bernanke gibi Cumhuriyetçi Partili olmasına karşın, Demokrat eski başkan Bill Clinton ile de yakın bir işbirliği içinde çalışmıştı.

  (A.A.)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı