Gündem Haberleri

  Burun kanaması orucu bozar mı?

  Hürriyet Haber
  25.05.2017 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Burun kanaması orucu bozar mı sorusu Ramazan ayının başlaması ve oruç ibadetlerinin yerine getirilmesiyle birlikte araştırılmaya başlandı. Sağlık problemleri ya da çeşitli sebepler dolayısıyla burun kanamasıyla karşı karşıya kalan Müslümanlar, oruçlarının bozulup bozulmayacağını merak etti. Peki, burun kanaması orucu bozar mı? İşte, bu durumla karşı karşıya kalan vatandaşların merakla araştırdığı konunun detayları!

  Burun kanaması orucu bozar mı sorusu, oruç ibadetini yerine getirmek isteyen bazı vatandaşlar tarafından sual edilmeye başlandı. İbadetlerini yerine getirdikleri gün içerisinde burun kanaması sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Müslümanlar, oruçlarının bozulup bozulmayacağını merak ediyor. İşte, burun kanaması orucu bozar mı konusu hakkında bazı dini bilgiler!

  BURUN KANAMASI ORUCU BOZAR MI?

  Burundan gelen kanın boğaza kaçmasıyla orucun bozulup bozulmayacağı konusu tartışmalara neden olsa da, bazı dini kaynaklar dikkate alınırsa bu konunun detaylara göre farklılık gösterebileceği ele alınmıştır. Eğer kanın oruçlu kişinin midesine irade dışında kaçması gibi bir durum yaşanırsa, oruç bozulmaz. Bu hususa dayanak olarak şu ayet-i kerime örnek teşkil edebilir;

  "Allah, hiç kimseye gücünün üstünde bir şey yüklemez. (Herkesin) kazandığı (iyilik) lehine ve işlediği (kötülük) ise aleyhinedir! Rabbimiz, eğer unuttuk veya hata yaptıysak, bizi hesaba çekme."(Bakara Sûresi: 286) Ancak, kanın boğaza kaçmadan ağızdan dışarı atılması gibi bir durum mümkünse ve bu durum bilinçli olarak uygulanmamışsa, oruç bozulabilir. Mideye kan gitmesi durumu orucu bozabilmektedir. İç huzursuzluk yaşanması durumunda Ramazan’ın hemen ardından kaza orucu tutulabilir.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı