Gündem Haberleri

  Bursa'yı sarsan davada avukata tehdit

  Hürriyet Haber
  15.07.2015 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Bursa’da cinsel istismar davasının sanığı tarafından önce evine içerisinde kurşun bulunan bir zarf gönderilen, ardından da evi kurşunlanan Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz, adliyeye kendisine koruma olarak verilen 3 polisle birlikte geldi.

  Bursa’da yanına iş görüşmesi için gelen sekreterin içeceğine etonol koyup cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen avukatın davası öncesi, kadın dernekleri adliye önünde açıklama yaptı. Mağdur C.Ç.’nin avukatlığını yapan Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Nevin Canbaz’ın bu davadan çekilmesi için evine mektupla kurşun gönderilmesi, ardından evinin kurşunlanması emniyeti de harekete geçirdi. Avukat Canbaz’ı koruması için 3 polis görevlendirildi. Komisyon Başkanı Nevin Canbaz'ın, Bursa Kadın Platformu üyelerinin adliye önündeki basın açıklamasına kendisini koruyan polislerle birlikte katılması ilginç görüntüler oluşturdu.

  'TEHDİTLER BENİ DAHA DA GÜÇLENDİRDİ'

  Başkan Nevin Canbaz delillerinin toplandığını ifade ederek, “Bu delillerle mahkumiyet bekliyoruz. Sonuç her şekilde mahkemenin kararıdır. Sonuna kadar da bu kararın doğru olması konusunda ümidimiz var. Buradaki tek söylemek istediğim şey şudur. Erkek şiddetinin tecavüz ve cinsel saldıranların Bursa’da oldukça yoğun rakamlara ulaştığını biliyoruz. Hala daha aynı suçlar işleniyor ve sanıklar tutuksuz yargılanmaya devam ediyor ve kadınlar suçlanıyor. Hiç bir kadın tecavüzü, tehdidi, şiddeti, tacizi, hak etmez. Hiç bir kadın şiddet başvurusu ile polise müracaat ettiğinde sorgulanmamalıdır. Amacımız burada kadına karşı şiddeti kınamaktır. Kadın bakış açısı hala kolluk ve resmi makamlarda oluşmamıştır. Sanki kadın bunu hak ediyor gibi bir uygulama halen devam ediyor. Biz kadınlar, avukatlar olarak bu bakış açısını değiştirmek için mücadele edeceğiz” dedi. Canbaz, avukatlığını yaptığı bir davaya ilişkin tehdit almasının, kendisini daha da güçlendirdiğini söyledi.

  'BİR SANA BİR KIZA' YAZIYORDU

  Bursa Kadın Platformu adına konuşan Suna Acar, “Geçen yıl nisan ayında bir kadın arkadaşımıza tecavüz eden Avukat Ö.Ç. ve suçun işlenmesine yardım eden M.R.B.’nin yargılandığı davanın dördüncü duruşması için geldik. Dava süresince tutuksuz yargılanan Ö.Ç., kadın arkadaşımızın şikayetini geri çekmesi için her türlü baskı, tehdit ve şiddet yöntemi kullandı. Davanın birinci duruşmasının ardından sanık Ö.Ç.’nin babası, davadan vazgeçirmek için kadın arkadaşımızı tehdit etti ve suçu işlediği sabit görüldüğünden hüküm giydi. Kadın arkadaşımızın babası dövülerek hastanelik edildi. Bununla da yetinmeyen sanık Ö.Ç. kadın arkadaşımızın davasını üstlenen Bursa Barosu kadın Hukuku Komisyonu Başkanı Nevin Canbaz’a önce bir zarf içinde ‘Biri sana biri kıza diyerek iki kurşun gönderdi. Ardından da Canbaz’ın evine silahlı saldırı düzenledi. Yaşanan bunca şeye rağmen şüpheli avukatın tutuksuz yargılanması kabul edilemez. Tecavüzcüler hak ettikleri cezayı alana kadar bu davanın takipçisiyiz” dedi.


  MAĞDUR GENÇ KIZ: 'BENİM İÇİN KİRALIK KATİL TUTULMUŞ'

  Cinsel istismara maruz kaldığı iddia edilen genç kız devamlı tehdit edildiğini söyleyerek, “1 buçuk yıldan beri evden dışarı çıkamıyorum. İnşallah bugün adalet yerini bulacak” diye konuştu. Mağdur C.Ç., yaşadıklarını anlattı. 1 buçuk yıldır evden dışarı çıkamadığını ifade eden C.Ç., “Sürekli tehdit ediliyoruz ve kaçıyoruz. Ailem, ben ve avukatım tehdit altındayız. Avukatımın evi kurşunlandı ve evine zarf içinde kurşun gönderildi. Babamı kaçırmaya çalıştılar ve darp edildi" dedi.

  Öldürülmesi için 250 bin liraya kiralık katil tutulduğunu ileri süren C.Ç., şikayetini geri çekmesi için de para teklif edildiğini iddia ederek, "Erkek arkadaşıma para teklif ettiler ve darp etmeye kalktılar. Devamlı tehdit ediliyoruz, dışarı çıkamıyoruz. Mahkemelere polis eşliğinde gidip eliyorum. Mahkeme sonucunu sabırla bekliyorum. 1,5 yıl oldu artık adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Her gün tehdit alıyorum evimde camdan dışarı bakamıyorum. Her gün evin önüne birileri geliyor, tehdit ediliyoruz. Devamlı para teklif ediliyor. ‘Ailen ölür, sen ölürsün’ diyorlar. Adamın suçlu olduğu belli. Suçlu olmasa para teklif etmez ki babasıyla tehdit davam vardı. Davayı kazandım, sanığın babası mahkum oldu. İnşallah bugünde adalet yerini bulacak. Cezasını alacak” ifadelerini kullandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı