GeriGündem Bursa'nın kıyıları temiz çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursa'nın kıyıları temiz çıktı

Bursa'nın Mudanya, Karacabey ve Gemlik ilçelerinin Marmara Denizi'ne olan kıyıları ile İznik Gölü kıyısında yapılan ölçümlerde su kalitesinin, referans değerler aralığında olduğu belirlendi.

Bursa Sağlık Müdürlüğünce haziran ayında gerçekleştirilen “Güney Marmara Deniz Suyu Kirliliği Ölçümleri”nin sonuçlarından yaptığı derlemeye göre, Marmara Denizi'ne sahili olan 3 ilçe ile İznik Gölü kıyısının “iyi ve orta kalitede su”ya sahip olduğu, “kötü kalitede su”yu olan plaj bulunmadığı tespit edildi.

100 mililitrede bulunan bakteri sayısının “kılavuz ve zorunlu değerler” dikkate alınarak incelendiği ölçümlerde, “Toplam Koliform, Fekal Koliform ve Fekal Streptokok” parametreleri, referans değerler aralığında çıktı.

Parametrelerin tümünün ölçüm sonuçları kılavuz değerlerinin altında ise “iyi kalitede su”, parametrelerden bir veya birkaçının ölçüm sonuçları kılavuz değerler ile zorunlu değerler arasında ise “orta kalitede su”, parametrelerden bir veya birkaçının ölçüm sonuçları zorunlu değerlerin üzerinde ise “kötü kalitede su” değerlendirmesinin yapıldığı ölçümlerde, Mudanya ve Karacabey sahilleriyle İznik Gölü kıyıları “iyi kalitede”, Gemlik sahillerinin tamamı ise “orta kalitede” çıktı.

BURSA'NIN EN TEMİZ SAHİLLERİ

Bursa'da, yüzme suyu kalitesi açısından, en fazla “iyi kalitede su”ya sahip yerleşim yerinin Mudanya ve Karacabey'de bulunduğu bildirildi.
Buna göre, Bursa'nın en temiz sahil ve plajları şunlar:
1-Mudanya-Burgaz Altın Kum Halk Plajı
2-Mudanya-Kumyaka Plajı
3-Mudanya-Zeytinbağı Halk Plajı
4-Mudanya-Eğerce Halk Plajı
6-Karacabey -Yeniköy Halk Plajı
7-Karacabey-Malkara Halk Plajı
8-Karacabey-Kurşunlu Halk Plajı
9-İznik Gölü-Darka Tatil Köyü
10-Göllüce Halk Plajı
11-Orhangazi Halk Plajı
Yorumları Göster
Yorumları Gizle