GeriGündem Bursa'da su baskınları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursa'da su baskınları

Bursa'da dünden beri etkili olan ve zaman zaman sağanak şekline dönüşen yağmur nedeniyle gece yaşanan su baskınlarına, Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) ve itfaiyeden oluşan 60 ekibin müdahale ettiği bildirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, yağmurla birlikte karın da hızla erimesiyle Ayvalı ve Panayır derelerinin taştığı, Ayvalı Deresi'nin taşması nedeniyle merkez Nilüfer İlçesi'ndeki Altınşehir Mahallesi'nde, bodrum katları taşkın kodunun altında bulunan binaları su bastığı belirtildi.

BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı da yazılı açıklamasında, meteorolojinin uyarısının ardından Genel Müdür Yardımcısı Haluk Kurt başkanlığında bir “kriz masası” oluşturulduğunu kaydetti.

Kriz masasının su baskınlarına karşı gereken önlemleri aldığını ve müdahaleleri yaptığını belirten Çetinavcı, “Dün gece sabaha kadar 432 su baskını ihbarı geldi. Bunların 250'si yağıştan çok karın erimesiyle birlikte Ayvalı Dere'nin taşmasından kaynaklandı. Derenin taşmasından Altınşehir Mahallesi'nde bodrum katları taşkın kodunun altında kalan binalar etkilendi” dedi.

İsmail Hakkı Çetinavcı, su baskınlarının Altınşehir'in yanı sıra Panayır Mahallesi'nde de etkili olduğunu kaydetti.
BUSKİ ve itfaiyeden oluşan 38 ekibin Altınşehir Mahallesi'ndeki binalarda biriken suyun tahliyesi için çalıştığına, 22 ekibin de diğer su baskınlarına müdahale ettiğine dikkati çeken Çetinavcı, açıklamasında “Sel baskınlarına karşı sürdürdüğümüz altyapı çalışmaları hızla devam ediyor. Baskınlar, yağmurdan çok dere yataklarının taşmasından kaynaklanıyor. Altınşehir Mahallesi'nin yağmur suyu ve kanalizasyonunu ayırma çalışmaları da programımız dahilinde” ifadelerini kullandı. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle